Asmalarda petri hastalığı patojenleri phaeoacremonium minimum ve cadophora luteo-olivacea' ya karşı endofitik penicillium ve trichoderma türlerinin antagonistik etkilerinin araştırılması
Research on the antagonistic effects of endophytic penicillium and trichoderma species against petri disease pathogens phaeoacremonium minimum and cadophora luteo-olivacea in grapevines
  1. Tez No: 945163
  2. Yazar: SUAT ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT SONER AKGÜL, DOÇ. DR. ADEM YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Asma fidanlıklarında Petri Hastalığı, Phaeoacremonium minimum, Cadophora luteo-olivaceae ve benzeri patojenlerin neden olduğu, dünya üzerinde asma fidancılığının yapıldığı alanlarda önemli fungal hastalıklardan biridir. Bu hastalığın mücadelesi ciddi ölçüde zor olup, hastalık oluşumunu azaltacak ekonomik ve pratik bir yöntem henüz mevcut değildir. Bu çalışmanın amacı, endofitik Penicillium fructuariae-cellae, Penicillium canescens ve Trichoderma brevicompactum türlerinin in vitro ve saksı çalışmaları ile P. minimum ve C. luteo-olivaceae'nın yol açtığı hastalıkların oluşumunu azaltıcı etkisini incelemektir. Endofitik türlerin patojenler üzerindeki in vitro etkileri ikili-kültür, uçucu antibiyotik ve kültür filtratı testleriyle incelenmiştir. Saksı denemeleriyle endofitik türlerin spor süspansiyonları fidanların köklerine uygulanmış, dört ay sonra içsel dokulardaki nekroz oluşumu ve fidan ölüm oranları ölçülmüştür. Endofitik türlerden P. fructuariae-cellae, ikili kültür testinde P. minimum ve C. luteo-olivaceae koloni büyümelerini sırasıyla %27.3 ve %31.9 oranlarında azaltmış, P. canescens her iki patojen koloni büyümelerini %0.8 ve %20.1oranlarında azaltarak düşük etki göstermiştir. T. brevicompactum, patojenlerin koloni büyümesini%35.7 ve %39.8 oranlarında azaltarak en yüksek antagonistik etkiyi göstermiştir. P. fructuariae-cellae ve P. canescens kültür filtratlarının, P. minimum'un koloni büyümesini azalttığı fakat C. luteo-olivaceae üzerinde etkisinin olmadığı anlaşılmıştır. Endofitik izolatların köklere uygulandığında sistemik etki göstererek nekroz uzunluklarını azalttığı gözlenmiş ve bu türler içsel dokulardan yeniden izole edilebilmiştir. Steril köklendirme ortamlarında P. minimum inokule edilen bitkilerin %63.6'sı kururken, endofitik izolatlarla desteklenen fidanlarda kuruma olmamıştır. C. luteo-olivacea inokule edilen fidanların %28.6'sı kururken, endofitlerle desteklenenlerde bu oran %9.1'e kadar gerilemiştir. Steril olmayan köklendirme ortamlarında ise bitkilerin hiçbirinde kuruma meydana gelmemiştir. Bu çalışma, P. fructuariae-cellae, P. canescens, T. brevicompactum' türlerinin asma fidanlıklarında Petri Hastalığı'nın biyolojik mücadelesinde potansiyel biyo-kontrol ajanları olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In grapevine nurseries, Petri disease is one of the important fungal diseases caused by Phaeoacremonium minimum, Cadophora luteo-olivaceae, and similar pathogens in grapevine nurseries around the world. The management of this disease is highly challenging, and there is no economical or practical method to reduce its occurrence. This study aimed to investigate the effect of endophytic Penicillium fructuariae-cellae, Penicillium canescens, and Trichoderma brevicompactum species on reducing the occurrence of diseases caused by P. minimum and C. luteo-olivaceae through in vitro and pot experiments. The in vitro effects of endophytic species on pathogens were studied by dual-culture, volatile antibiotic, and culture filtrate tests. In pot experiments, spore suspensions of endophytic species were applied to the roots of seedlings, and after four months, necrosis formation in internal tissues and seedling mortality rates were measured. Among the endophytic species, P. fructuariae-cellae reduced the colony growth of P. minimum and C. luteo-olivaceae by 27.3% and 31.9%, respectively, in the dual culture test, while P. canescens exhibited a low effect, reducing the colony growth of both pathogens by 0.8% and 20.1%. T. brevicompactum performed the highest antagonistic effect, reducing the colony growth of pathogens by 35.7% and 39.8%. Culture filtrates of P. fructuariae-cellae and P. canescens reduced the colony growth of P. minimum but did not affect C. luteo-olivaceae. Endophytic isolates had a systemic effect when applied to roots, reducing the length of necrosis, and these species could be re-isolated from internal tissues. In sterile rooting media, 63.6% of the plants inoculated with P. minimum died, whereas no mortality occurred in seedlings supplemented with endophytic isolates. While 28.6% of C. luteo-olivacea inoculated seedlings died, this rate decreased to 9.1% in those supported with endophytes. In non-sterile rooting media, none of the plants died. This study indicates that P. fructuariae-cellae, P. canescens, and T. brevicompactum species can be evaluated as potential biocontrol agents for the biological control of Petri Disease in grapevine nurseries.