Antibakteriyel ve remineralize edici peptid içerikli deneysel kuafaj materyalinin geliştirilmesi
Development of experimental capping material containing antibacterial and remineralizing peptide
  1. Tez No: 945164
  2. Yazar: HALİME ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZER DEMİRBUĞA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezin amacı, diş hekimliğinde kullanılan rezin modifiye kalsiyum silikat esaslı kuafaj materyaline antibakteriyel ve remineralize edici bir peptidin ilavesiyle elde edilen deneysel kuafaj materyalinin karakterizasyon, antibakteriyel etkinlik, remineralizasyon ve sitotoksisite özelliklerinin değerlendirilmesidir. Bu sayede, rezin modifiye kalsiyum silikat esaslı kuafaj materyalinin, diğer kuafaj materyallerine kıyasla düşük olan antibakteriyel etkinlik ve remineralize edici özelliklerinin iyileştirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada kullanılan hidroksiapatit bağlayıcı antibakteriyel peptid (HBABP), hassas terazi ile tartılarak rezin modifiye kalsiyum silikat esaslı kuafaj materyaline ağırlıkça %1 ve %3 oranlarında ilave edilmiştir. Rezin modifiye kalsiyum silikat esaslı materyal, kontrol grubu olarak kullanılmıştır. XRD, monomer dönüşüm oranı, mikrosertlik ve antibakteriyel etkinlik testleri için 6 mm çapında ve 1 mm yüksekliğinde; sitotoksisite testi için ise 4 mm çapında ve 1 mm yüksekliğinde silikon kalıplar kullanılarak diskler hazırlanmış ve materyaller 20 saniye süreyle ışıkla polimerize edilmiştir. Remineralizasyon testleri (mikrosertlik, SEM-EDX) için her grupta 8'er adet olmak üzere toplam 24 adet çekilmiş alt üçüncü molar diş kullanılmıştır. Dişlerin oklüzal mine tabakaları uzaklaştırılmış, ardından dişler mine-sement birleşiminden kesilmiştir. Oklüzal yüzeyler 1 mm derinlikte olacak şekilde frez ile iki bölüme ayrılmıştır. Kuafaj materyalleri, her dişin dentin yüzeyinin yarısına 0,5 mm kalınlıkta eşit şekilde uygulanmıştır. Materyal uygulamasının ardından yüzeylere universal bir adeziv ve nanohibrit kompozit rezin uygulanmıştır. İşlem uygulanmayan yüzey, her örneğin iç kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir. Dişler 72 saat distile suda bekletilmiş, bu sürenin sonunda materyaller uzaklaştırılmış ve mikrosertlik ile SEM-EDX analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada HBABP ilavesi, XRD analizinde belirgin bir pik oluşturmamıştır. Kontrol grubu (TheraCal LC) ile %1 ve %3 HBABP içeren RKS grupları arasında monomer dönüşüm oranı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p = 0,083). Benzer şekilde, yüzey mikrosertlik değerleri arasında da anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p = 0,097). Ancak, diş örneklerinde uygulama sonrası elde edilen mikrosertlik değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p = 0,049). Kontrol grubu ile %3 HBABP içeren grup arasında anlamlı bir fark bulunmazken, kontrol grubu ile %1 HBABP içeren grup arasında anlamlı fark olduğu belirlenmiştir. Ca/P oranları bakımından ise kontrol (p = 0,003), %1 HBABP (p = 0,014) ve %3 HBABP (p < 0,001) gruplarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. SEM görüntülerinde, kontrol grubunda uygulanan materyalin daha büyük partikül boyutlarına sahip olduğu ve daha gözenekli bir yapı sergilediği görülmüştür. HBABP içeren gruplarda ise partikül boyutlarının küçüldüğü, gözenekli yapının azaldığı ve kristalize ile ağsı yapıların oluştuğu tespit edilmiştir. HBABP'nin tek başına %1 ve %3 oranlarında Streptococcus mutans ve Lactobacillus casei suşlarına karşı güçlü antibakteriyel özellik gösterdiği belirlenmiştir. Ancak, kontrol, %1 HBABP içeren RKS ve %3 HBABP içeren RKS gruplarında yapılan agar disk difüzyon testlerinde her iki bakteri türüne karşı inhibisyon zonu oluşmamıştır. MTT testi sonuçlarına göre; 24 saat sonunda canlılık oranı kontrol grubunda %22,75, %1 HBABP içeren grupta %15,91 ve %3 HBABP içeren grupta %21 olarak belirlenmiştir. 48 saat sonunda ise sırasıyla %16,27, %15,27 ve %13,15 canlılık oranları gözlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, %1 ve %3 oranlarında HBABP ilavesi, RKS materyalinin monomer dönüşüm oranını ve yüzey mikrosertliğini etkilememiştir. HBABP'nin remineralizasyon sürecine etkisinin, dentin dokusundaki kalsiyum ve fosfor iyon değişikliklerine bağlı olarak ortaya çıktığı ve özellikle %1 HBABP içeren grupta remineralizasyonun daha stabil olduğu görülmüştür. Çalışmada kullanılan HBABP, Streptococcus mutans ve Lactobacillus casei üzerinde güçlü antibakteriyel etki göstermektedir. Ancak bu peptidin RKS içeriğine eklenmesi antibakteriyel etkinliği sınırlamaktadır. MTT testi sonuçlarına göre, %3 HBABP içeren grubun 48 saat sonunda belirgin bir sitotoksik etki gösterdiği, %1 HBABP içeren grubun ise daha tolere edilebilir sınırlar içinde kaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the characterization, antibacterial efficacy, remineralization, and cytotoxicity properties of an experimental pulp capping material obtained by adding an antibacterial and remineralizing peptide to a resin-modified calcium silicate-based pulp capping material used in dentistry. In this way, it is aimed to improve the relatively low antibacterial and remineralizing properties of resin-modified calcium silicate-based pulp capping materials compared to other pulp capping materials. The hydroxyapatite-binding antibacterial peptide (HBABP) used in the study was weighed with a precision scale and added to the resin-modified calcium silicate-based pulp capping material at concentrations of 1% and 3% by weight. The resin-modified calcium silicate-based material without HBABP was used as the control group. For XRD, degree of monomer conversion, microhardness, and antibacterial activity tests, discs were prepared using silicone molds with a diameter of 6 mm and a height of 1 mm; for the cytotoxicity test, discs with a diameter of 4 mm and a height of 1 mm were prepared. All specimens were light-cured for 20 seconds. For remineralization tests (microhardness, SEM-EDX), a total of 24 extracted lower third molars were used, 8 in each group. The occlusal enamel layers of the teeth were removed, and the teeth were sectioned at the cemento-enamel junction. The occlusal surfaces were divided into two sections using a bur at a depth of 1 mm. The pulp capping materials were applied at a thickness of 0.5 mm on one half of the dentin surface of each tooth. After application of the pulp capping material, a universal adhesive and a nanohybrid composite resin were applied to the surface. The untreated half of each sample served as the internal control. The teeth were stored in distilled water for 72 hours, after which the materials were removed and microhardness and SEM-EDX analyses were performed. The addition of HBABP did not result in a distinct peak in the XRD analysis. There was no statistically significant difference in the degree of monomer conversion between the control group (TheraCal LC) and the RKS groups containing 1% and 3% HBABP (p = 0.083). Similarly, there was no significant difference in surface microhardness values among the groups (p = 0.097). However, a statistically significant difference was observed in the post-application microhardness values of the dentin samples (p = 0.049). While there was no significant difference between the control group and the 3% HBABP group, a significant difference was found between the control group and the 1% HBABP group. Regarding Ca/P ratios, significant differences were detected within the control (p = 0.003), 1% HBABP (p = 0.014), and 3% HBABP (p < 0.001) groups. SEM images showed that the material applied in the control group had larger particle sizes and a more porous structure. In contrast, the HBABP-containing groups exhibited smaller particle sizes, reduced porosity, and the formation of crystalline and network-like structures. HBABP alone at concentrations of 1% and 3% demonstrated strong antibacterial activity against Streptococcus mutans and Lactobacillus casei. However, in the agar disk diffusion tests performed with the control, 1% HBABP-containing RKS, and 3% HBABP-containing RKS groups, no inhibition zones were observed against either bacterial strain. According to the MTT assay results, the cell viability rates after 24 hours were 22.75% for the control group, 15.91% for the 1% HBABP group, and 21% for the 3% HBABP group. After 48 hours, the viability rates were 16.27%, 15.27%, and 13.15%, respectively. Based on the findings of this study, the addition of 1% and 3% HBABP to the RKS material did not alter its degree of monomer conversion or surface microhardness. The effect of HBABP on the remineralization process was associated with changes in calcium and phosphorus ion levels within the dentin tissue, and remineralization appeared more stable in the group containing 1% HBABP. The HBABP used in this study showed strong antibacterial activity against Streptococcus mutans and Lactobacillus casei; however, incorporation of the peptide into the RKS matrix limited this antibacterial effect. According to the MTT test, the 3% HBABP group exhibited a distinct cytotoxic effect after 48 hours of incubation, whereas the 1% HBABP group remained within more tolerable limits.