II. Karabağ Savaşı Sonrası Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinin temelsorunları ve çözüm yolları
Main Problems and Solutions of Azerbaijan-Armenia Relations after theII. Karabakh War
- Tez No: 945168
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜL SAMET ÇELİKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Azerbaycan ile Ermenistan arasında Karabağ'a yönelik tartışmalar uzun bir geçmişe sahiptir. Ancak 1988 yılında Ermeni gruplar, Karabağ'a yönelik çeşitli saldırılarda bulunmaya başlamıştır. Sovyetler Birliği'nin dağılması sürecinde Karabağ, Azerbaycan toprağı olarak kabul edilirken Ermenistan, saldırılarını sürdürerek 1993 yılında bölgeyi işgal etmiştir. İşgal süreci, 2020 yılında başlayan II. Karabağ Savaşı'na kadar sürmüştür. Savaştan zaferle çıkan Azerbaycan bölgedeki otoritesini tekrar tesis ederek Ermenistan'ın işgal sürecine son vermiştir. II. Karabağ Savaşı'nın ardından taraflar arasında bir ateşkes anlaşması imzalanmıştır. Ayrıca gerek bu 30 yıllık işgal döneminde gerekse de II. Karabağ Savaşı bittikten sonra taraflar sorunun çözülmesi için barış görüşmeleri gerçekleştirmiştir. İşgal dönemindeki barış görüşmeleri, olumlu bir sonuç vermemiştir. Ancak II. Karabağ Savaşı sonrasında gerçekleştirilen görüşmelerde önemli ilerlemeler sağlanmıştır. Nihai anlaşma metni konusunda büyük oranda uzlaşı sağlansa da taraflar arasında hala çeşitli tartışmalı konular bulunmaktadır. Savaş sonrası yeni düzende taraflar her ne kadar sorunları görüşerek çözme iradesini ortaya koysa da tartışmalı konular anlaşma sürecinin uzamasına neden olmaktadır. Bu çalışmanın konusu Azerbaycan ile Ermenistan arasında II. Karabağ Savaşı sonrasında yaşanan sorunlar ve olası çözüm yollarıdır. Çalışmada ikili ilişkiler çatışma çözümü kavramsal çerçevesinde ele alınmıştır. Ortaya koyulan kavramsal perspektif ile, iki devlet arasında özellikle 2020 sonrasında gelişen temel sorunlara odaklanılacaktır. Bu sorunların en önemli özelliği barış görüşmelerinin tıkanmasına yol açabilme potansiyelidir. Çalışmada, görüşme gerçekleştiren tarafların hangi konularda anlaşmazlık yaşadıklarını analiz edilmesi incelenmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The disputes between Azerbaijan and Armenia over Karabakh have a long history. However, in 1988, Armenian groups started to carry out various attacks against Karabakh. While Karabakh was recognised as Azerbaijani territory during the dissolution of the Soviet Union, Armenia continued its attacks and occupied the region in 1993. The occupation process lasted until the II. Karabakh War, which started in 2020. Azerbaijan, which emerged victorious from the war, re-established its authority in the region and put an end to Armenia's occupation process. Following the Second Karabakh War, a ceasefire agreement was signed between the parties. In addition, both during this 30-year occupation period and after the end of the II. Karabakh War, the parties held peace talks to resolve the conflict. The peace talks during the occupation period did not yield a positive result. However, significant progress was achieved in the negotiations held after the II. Karabakh War. Although there is a great deal of consensus on the final agreement text, there are still various controversial issues between the parties. In the new post-war order, although the parties show their will to resolve the problems through negotiations, controversial issues cause the agreement process to be prolonged. The subject of this study is the problems and possible solutions between Azerbaijan and Armenia in the aftermath of the II Karabakh War. In the study, bilateral relations are analyzed within the conceptual framework of conflict resolution. With the conceptual perspective put forward, it will be focused on the main problems that have developed between the two states, especially after 2020. The most important feature of these problems is their potential to lead to the blockage of peace talks. The study aims to analyze the issues on which the negotiating parties have disagreements.