İkinci Karabağ Savaşı sonrası Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde gücün dönüşümü: Akıllı güç
The transformation of power in Turkey-Azerbaijan relations after the Second Karabakh War: Smart power
- Tez No: 996501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET SARIBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Kafkasya Bölgesi jeopolitik konumu, coğrafi zenginlikleri ve çok sayıda etnik kültürü bir arada barındırması nedeniyle tarih boyunca ilgi odağı olmuştur. Günümüzde Kuzey Kafkasya, Rusya Federasyonu'nun hâkimiyetinde bulunurken, Güney Kafkasya'da Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan devletleri yer almaktadır. Bu ülkeler arasında Azerbaycan, jeopolitik konumu ve enerji kaynakları sayesinde bölgesel ve küresel düzeyde stratejik bir öneme sahiptir. Azerbaycan'ın her ne kadar çevresindeki devletlerle farklı nitelikte ilişkiler kurmuş olsa da tarihsel ve kültürel yakınlık nedeniyle en güçlü müttefiki Türkiye olmuştur. İki ülke arasındaki coğrafi konum, ortak kültür ve dil bağları“tek millet, iki devlet”anlayışını pekiştirmiştir. Türkiye ve Azerbaycan, Birinci Dünya Savaşı'ndan itibaren ortak tarihsel geçmişin izinde çeşitli alanlarda işbirliği geliştirmiştir. Askerî işbirliği, savunma sanayii projeleri, ortak tatbikatlar ve enerji alanındaki ortaklıklar iki ülke arasındaki sert güç unsurlarını oluştururken; tarihî yakınlık, ortak dil ve din, diplomatik ilişkiler, eğitim, medya ve sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri yumuşak güç unsurlarını meydana getirmiştir. Bu çok boyutlu ilişkiler zaman içerisinde bütünleşerek yeni bir güç anlayışını ortaya çıkarmıştır. Bu yeni yaklaşım, Joseph Nye tarafından geliştirilen akıllı güç (smart power) kavramı çerçevesinde değerlendirilmektedir. Modern uluslararası ilişkilerde yalnızca yumuşak veya sert güce dayalı politikalar yerine her iki unsuru bütüncül biçimde kullanan akıllı güç stratejileri daha etkili sonuçlar doğurmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin tarihsel gelişimi ve günümüzdeki yapısı, Joseph Nye'ın akıllı güç teorisi çerçevesinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Caucasus Region has been a focus of interest throughout history due to its geopolitical location, geographical richness, and diverse ethnic cultures. oday, North Caucasus is under the sovereignty of the Russian Federation, while South Caucasus is home to the states of Georgia, Armenia, and Azerbaijan. Among these countries, Azerbaijan has strategic importance at the regional and global levels thanks to its geopolitical position and energy resources. Although Azerbaijan has established different types of relations with the surrounding states, Turkey has been its strongest ally due to historical and cultural proximity. The geographical location, common culture, and language ties between the two countries have reinforced the concept of“one nation, two states.”Turkey and Azerbaijan have developed cooperation in various fields since World War I, following their common historical past. Military cooperation, defense industry projects, joint exercises, and partnerships in the energy sector constitute the hard power elements between the two countries, while historical proximity, common language and religion, diplomatic relations, education, media, and civil society activities constitute the soft power elements. These multidimensional relations have integrated over time, giving rise to a new understanding of power. This new approach is evaluated within the framework of the concept of smart power developed by Joseph Nye. In modern international relations, smart power strategies that use both elements holistically, rather than policies based solely on soft or hard power, produce more effective results. In this study, the historical development and current structure of Turkey-Azerbaijan relations are analyzed within the framework of Joseph Nye's smart power theory.