Sanat ve teknoloji ilişkisi bağlamında dijital sanatın irdelenmesi
Examining digital art in the context of art and technology relations
  1. Tez No: 945221
  2. Yazar: BARİE ELLEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Teknolojinin yaşamın tüm alanlarında dönüştürücü bir güç haline gelmesi, sanat pratiğini de derinden etkilemiş; bu bağlamda dijital sanat, çağın estetik, kavramsal ve toplumsal dönüşümünü yansıtan bir ifade alanı olarak öne çıkmıştır. Sanat-teknoloji ilişkisini yeniden tanımlayan dijital sistemler, geleneksel sanat anlayışlarının ötesine geçen süreçsel, çok katmanlı ve etkileşimli üretim biçimlerinin gelişmesini sağlamıştır. Bu tez, dijital sanatın tarihsel gelişimini Sanayi Devrimi'nden itibaren ortaya çıkan teknolojik kırılmalar üzerinden incelemekte; 20. yüzyıl başındaki deneysel sanat pratiklerinden bilgisayar teknolojileriyle kurulan ilk etkileşimlere kadar olan süreci analiz etmektedir. AR, VR ve AI gibi güncel teknolojilerin etkisiyle sanat eserlerinin kullanıcı katılımına açık, dinamik yapılara dönüştüğü ve sanatçı-izleyici ilişkisinin yeniden şekillendiği vurgulanmaktadır. Nitel yöntemle yürütülen çalışmada literatür taraması yapılmış ve seçili dijital sanat projeleri değerlendirilmiştir. Türkiye'de 2000'li yıllardan itibaren gelişmeye başlayan dijital sanat ortamı, sınırlı altyapı ve kurumsal desteklere rağmen bireysel ve kolektif çabalarla önemli bir ivme kazanmıştır. Elde edilen bulgular, dijital sanatın yalnızca teknik bir ifade değil, aynı zamanda kültürel üretim, toplumsal eleştiri ve katılımcı sanat anlayışları için yeni olanaklar sunduğunu göstermektedir. Ayrıca dijital sanatın etkileşimli yapısıyla geleneksel sanat tanımlarını dönüştürdüğü ve sürdürülebilir biçimde arşivlenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The transformative power of technology in all areas of life has deeply influenced artistic practice. In this context, digital art has emerged as a significant form of expression that reflects the aesthetic, conceptual, and social changes of our time. Digital systems have redefined the relationship between art and technology, enabling the development of process-based, multi-layered, and interactive forms of artistic production that go beyond traditional art concepts. This thesis examines the historical development of digital art by tracing the technological shifts from the Industrial Revolution to the early 20th-century experimental art movements and the first interactions with computer technologies. It highlights how current technologies such as augmented reality (AR), virtual reality (VR), and artificial intelligence (AI) have transformed artworks into dynamic, participatory structures and reshaped the relationship between artist and viewer. Using a qualitative research method, the study includes literature review and analysis of selected digital art projects. In Turkey, where digital art began to develop in the early 2000s, the field has gained momentum despite limited infrastructure and institutional support, thanks to individual and collective efforts. The findings show that digital art is not only a technical innovation, but also offers new possibilities for cultural production, social critique, and participatory artistic practices. Moreover, the study emphasizes the need for sustainable methods for preserving and archiving digital artworks due to their interactive and evolving nature.