Start-up firmalarda yalın girişim stratejileri ve ev sahibi ülke belirsizliği: Küme kaynaklarının düzenleyici etkisi
Lean enterprise strategies and host country uncertainty in start-up firms: The moderating effect of cluster resources
- Tez No: 945223
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İLHAN NAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Start-up firmaların iş dünyasının potansiyel itici gücü olmaları, ekonomik geleceğin unsuru olmaları, çok büyük bir yatırım gerektirmemeleri, ekonomide büyük firmalar yerine küçük firmaların desteklenmesi, ekonomiyi ilerletebilecek yeteneklere ve beyin güçlerine sahip olmaları start-up firmaları değerli kılmaktadır. Ancak start-up firmaların uluslararasılaşma sürecinde kaynak yetersizliği nedeniyle sıkıntılar yaşamaları uluslararasılaşmalarını etkilemektedir. Bu bağlamda Teknoloji Geliştirme Bölgeleri start-up firmaların uluslararasılaşabilmesi için gerekli kaynakları sağlayan coğrafi alanlar olabilmektedir. Start-up firmaları kaynak sıkıntısı yaşamanın yanında uluslararasılaşma sürecinde pazar ve teknoloji belirsizlikleriyle karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu belirsizliklerin üstesinden gelebilmek için en az maliyetle ürün tasarlamayı amaçlayan yalın girişimi benimsemektedirler. Yalın girişim ile maliyetlerini azaltabilmekte, elde edilen kaynakları verimli kullanabilmekte ve belirsizliklerini azaltabilmektedirler. Bu araştırmada start-up firmaların ürün ya da hizmet aşamasında kullandıkları yalın girişim ile uluslararasılaşmada yaşadıkları pazar ve teknoloji belirsizlikleri ilişkisinde Teknoloji Geliştirme Bölgeleri tarafından sağlanan kaynakların düzenleyici rolünün olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmaktadır. Tez kapsamında T.C. Teknoloji ve Sanayi Bakanlığının en son açıkladığı 2021 yılı performans endeksi raporu temel alınarak 10 Teknoloji Geliştirme Bölgesinde saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre yalın girişimin pazar ve teknoloji belirsizliği üzerinde olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir. Start-up firmalar yalın girişimi uyguladıkça uluslararasılaşma süreçlerinde pazar ve teknoloji belirsizliği yüksek olan ülkeleri tercih etmektedirler. Küme kaynaklarının, yalın girişim ile pazar ve teknoloji belirsizliği ilişkisinde beklenen düzenleyici (moderatör) etkisi bu çalışmada elde edilmemiştir. Küme kaynaklarının alt boyutları düzeyinde de düzenleyici etki görülen modeller bulunmamaktadır. Bu bağlamda teknoloji geliştirme bölgelerinin start-up firmalar tarafından tercih edilen yerler olmasına rağmen küme kaynakları açısından yetersiz kaldığı ifade edilebilmektedir. Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin uluslararasılaşma süreçlerinde start-up firmalara sunduğu küme kaynaklarının iyileştirilmesi için çalışmalar yapılması hem start-up firmalar hem de ülke ekonomisi açısından oldukça avantaj oluşturacak bir süreci meydana getirebilecektir.
Özet (Çeviri)
Start-up companies are the potential driving force of the business world, they are the element of the economic future, they do not require a huge investment, small companies are supported instead of big companies in the economy, they have the talents and brainpower to advance the economy, which makes start-up companies valuable. However, the difficulties experienced by start-up companies due to lack of resources during the internationalization process affect their internationalization. In this context, Technology Development Zones can be geographical areas that provide the necessary resources for start-up companies to internationalize. In addition to experiencing resource shortages, start-up companies face market and technology uncertainties during the internationalization process. In order to overcome these uncertainties, they adopt lean enterprise, which aims to design products with the least cost. With lean enterprise, they can reduce their costs, use the obtained resources efficiently and reduce their uncertainties. This research aims to reveal whether the resources provided by Technology Development Zones have a regulatory role in the relationship between lean enterprise used by start-up companies in the product or service stage and market and technology uncertainties they experience during internationalization. Within the scope of the thesis, T.R. Based on the latest 2021 performance index report announced by the Ministry of Technology and Industry, field work was conducted in 10 Technology Development Zones. According to the research results, it was determined that lean enterprise has a positive effect on market and technology uncertainty. As start-up companies implement lean enterprise, they prefer countries with high market and technology uncertainty in their internationalization processes. The expected moderator effect of cluster resources in the relationship between lean enterprise and market and technology uncertainty was not obtained in this study. There are no models with a regulatory effect at the level of sub-dimensions of cluster resources. In this context, it can be stated that although technology development zones are preferred by start-up companies, they are insufficient in terms of cluster resources. Conducting studies to improve the cluster resources offered by Technology Development Zones to start-up companies in their internationalization processes can create a process that will create a significant advantage for both start-up companies and the country's economy.