Yatan ve ayakta tedavi gören hastaların sosyal destek ve sosyal karşılaştırma düzeyleri
The Social support and social comparison levels of the patients undergoing a lay-down or stand up treatment
  1. Tez No: 94524
  2. Yazar: BANU ALADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELİM HOVARDAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Son yıllarda yapılan çalışmalar, fiziksel rahatsızlık ile iyi olma durumu arasındaki ilişkinin biyolojik nedenlerinin yanısıra bireyin bulunduğu çevre ile olan etkileşimine de bağlı olduğunu göstermektedir. Yapılan araştırmalar bireylerin sosyal destek ihtiyacı içinde olduklarım ve sosyal desteğin fiziksel ve psikolojik semptomlara karşı kişiyi koruduğunu göstermektedir. Bu çalışmada G.Ü. Polikliniği ve İbn-i Sina Hastanesinde yatan ve ayakta tedavi gören hastaların, sosyal destek ve sosyal karşılaştırma düzeylerinin, cinsiyet ve tedavi görme şekli değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Bu amaçla poliklinikte yatan ( n= 100 ) ve ayakta tedavi gören ( n=102) toplam 202 bireye sosyal karşılaştırma ölçeği ve sosyal destek ölçeğinin iki alt ölçeği olan Aileden Algılanan Sosyal Destek ve Arkadaşlardan Algılanan Sosyal Destek ölçekleri uygulanmış, iki gruptan elde edilen puanların ortalamaları karşılaştmlmıştır. Uygulanan istatistiksel analizler sonucu elde edilen bulgulara göre; her iki grubun aileden algılanan destek algısı düzeyi, arkadaşlardan algılanan destek algısı düzeyine göre yüksek bulunmuştur. Buna karşılık her iki grubun sosyal karşılaştırma ölçeğinden aldıkları puanların ortalamaları arasında anlamlı düzeyde farklılık görülmediği, sadece tedavi aşamasında kadınların kendilerini daha kötü durumdaki hastalarla, erkeklerin ise kendilerini aynı düzeyde hasta olan hasta grup ile karşılaştırdıkları bulunmuştur.Bu çalışmadan elde edilen bulgular, daha önce yapılan araştırma ve kuramsal yaklaşımlar çerçevesinde tartışılmıştır. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY The studies done recently show that the relationship between physical sickness and well-being depends not only on biological causes but also on individual's interactions with their environment. These studies demonstrate that individuals need social support and that social support protection people from physical and psychological symptoms. In this study, whether social support and social comparison levels of the patients who lie sick and are treated in the out patient clinic in G.U. Polyclinic and Ibn-i Sina Hospital depend on the sex of the patient and type of treatment or not is investigated. For this purpose, the social comparison scale and two subclasses of social support scale, the social support perceived from family and the social support perceived from friends, are administered to the total of 202 people which consist of lying sick ( n= 100) and being treated in the outpatient clinic ( n= 102), and then the averages of the points obtained from these two groups are compared. According to the findings, for both groups the perceived support level from family was higher than the perceived support level from friends. However, there was not a significant difference between the social comparison means of the groups. The findings were discussed in the context of earlier studies and theoretical approaches. 53