Ege Denizi uluslararası suları demersal trol balıkçılığında Fas Mercanı (Dentex maroccanus), derin su pembe karidesi (Parapenaeus longirostris) ve istavrit (Trachurus trachurus) için rombik ve kare gözlü torbaların boy seçiciliği
Size selectivity of diamond and square mesh codends for Morocco Dentex (Dentex maroccanus), deepwater rose shrimp (Parapenaeus longirostris) and Atlantic horse mackerel (Trachurus trachurus) in the international waters of Aegean Sea demersal trawl fishery
- Tez No: 380465
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI DERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Fas mercanı (Dentex maroccanus), derin su pembe (çimçim) karidesi (Parapenaeus longirostris) ve istavrit (Trachurus trachurus) türlerinin seçicilik parametreleri Ege Denizi Uluslararası suları demersal trol balıkçılığında kullanılan 44 mm rombik (baklava) gözlü torba ile kullanılması önerilen 40 mm kare ve 50 mm rombik gözlü torbalar için araştırılmıştır. Denemeler, Ege Denizi Uluslararası sularında, 15 Temmuz ve 19 Ağustos 2013 tarihleri arasında ticari bir trol teknesi ile kesimli ağ kullanılarak yürütülmüştür. Seçicilik parametrelerinin hesaplanmasında çemberli örtü torba tekniğinden yararlanılmıştır. Bireysel ve birleştirilmiş çekimlerden elde edilen verilerin seçicilik parametreleri CC2000 programı ile tahmin edilmiş, ortalama seçicilik eğrilerinin hesaplanması ise ECModeller programı ile yapılmıştır. Torba tipi, torbadaki ve örtüdeki av miktarı, türlerin torbadaki ve örtüdeki miktarı ve çekim süresi değişkenleri modellenerek seçicilik üzerindeki etkileri araştırılmıştır. 44 mm baklava gözlü torba ile 11; 50 mm baklava gözlü torba ile 14 ve 40 mm kare gözlü torba ile 18 olmak üzere toplam 43 geçerli çekim gerçekleştirilmiştir. 44 mm ve 50 mm baklava ile 40 mm kare gözlü torbalarda ortalama % 50 yakalanma boyları (L50) sırasıyla, Fas mercanı için 10,0; 10,7 ve 10,3 cm total boy (TB); derinsu pembe (çimçim) karidesi için 21,2; 23,2 ve 20,8 mm karapas boyu (KB); istavrit için ise 16,2; 14,2 ve 15,3 cm (TB) olarak hesaplanmıştır. Türün torbadaki miktarı değişkeninin tüm türlerde L50 yakalanma boyu üzerinde etkin olduğu tespit edilmiştir (p < 0,05). Yasal yakalama ve ilk üreme boyları dikkate alındığında üç torbanın da çalışılan türler için seçici olduğu tespit edilmiştir. Demersal trol balıkçılığında ağ göz boyunun arttırılması ve kare gözlü torbaların kullanılması ile Fas mercanı ve derin su pembe (çimçim) karidesi seçiciliklerinin geliştirildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, selectivity parameters of Morocco dentex (Dentex maroccanus), deepwater rose shrimp (Parapenaeus longirostris) and Atlantic horse mackerel (Trachurus trachurus) were investigated for 44 mm diamond (D) codend used in the international waters of Aegean Sea demersal trawl fishery and 50 mm diamond (D) and 40 mm square (S) codends using recommended, respectively. Experiments were carried out by a commercial trawl boat between 15 July and 19 August 2013 with modified trawl net in the international waters of Aegean Sea. A hooped - covered - codend technique was used for estimating selectivity parameters. Individual and pooled data selectivity parameters were estimated with CC2000 and mean selection curves were calculated with EC Modeller software. Codend type, total catch in codend and cover, species amount in codend and cover, haul duration variables were modelled and their effects on the selectivity were investigated. 43 successful hauls of which 11 with 44D, 14 with 50D and 18 with 40S codends were performed. Mean values for 50% retention length (L50) of 44 mm and 50 mm diamond and 40 mm square codends were calculated as 10.0 cm and 10.7 cm and 10.3 cm total lengths for the Morocco dentex, 21.2 mm and 23.2 mm and 20.8 mm carapace lengths for the deepwater rose shrimp and 16.2 cm and 14.2 cm and 15.3 cm total lengths for the Atlantic horse mackerel, respectively.