Geçmişten günümüze Sille, Sille müzik kültürü ve Silleli İbrahim Berberoğlu
Sille from past to peresent, Sille music culture and Silleli İbrahim Berberoğlu
  1. Tez No: 918339
  2. Yazar: ALİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Sille, İpek Yolu üzerinde yer almasıyla farklı kültürlerin izlerini taşıyan adeta bir açık hava müzesidir. Anadolu'nun fethinden sonra Anadolu Selçuklu Devleti döneminde önem kazanan ve Osmanlı İmparatorluğu boyunca da gelişimini sürdüren Sille, özellikle 1800'lü yıllardan itibaren hızlı bir büyüme yaşamıştır. Zengin mimari eserleriyle öne çıkan Sille, dönemin en önemli yerleşim ve ticaret merkezlerinden biri olarak tarih sahnesinde yerini almıştır. Tarihi yapıları, ibadet mekânları ve canlı sosyal hayatıyla geçmişte olduğu kadar bugün de dikkat çeken bir merkezdir. Sille, birçok âşığın ve söz ustasının yetiştiği bereketli bir kültür ocağıdır. Bu topraklarda yetişen sanatçılar arasında, padişah huzurunda saz çalıp şöhretini saraya taşıyan Silleli Sürurî öne çıkar. Zehrî, Feşanî, Lokmanî, Merdanî, Devamî, Figanî ve Âşık Mansur gibi isimler ise Sille'de bir âşık geleneğinin köklü bir şekilde var olduğunun göstergesidir. Silleli Sırma, Ama Mehmet Ağa, Mustafa Gürbilek ve Silleli İbrahim Berberoğlu gibi saz sanatçıları, Sille'nin sanatsal mirasını zenginleştirerek, söz ve müzikle dolu bir edebiyat mektebi oluşturmuşlardır. Bu çalışmada Sille'nin tarihi, kültürü ve Sille müzik kültüründe yetişmiş ve Silleli olan Silleli İbrahim Berberoğlu'nun bestelerini inceledik. Çalışma sonucunda Sille müzik kültürünün eski Tunç çağına kadar uzandığı,“gereği”gibi Hristiyanlıktan kalan geleneklerinin olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca İbrahim Berberoğlu'nun eserlerinin nazım biçimi-tür açısından incelendiğinde hece vezinli şiirler bestelediği, eserlerin Konya ve Sille müzik kültürünü temsil eden şiirleri kullandığı ve nazım biçimi açısından Türkü, Koşma ve Mâni biçimlerini kullandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Strategically located along the historic Silk Road, Sille can be described as an open-air museum, reflecting traces of various civilizations. It gained prominence during the Anatolian Seljuk period following the conquest of Anatolia and continued to flourish throughout the Ottoman era, experiencing significant growth particularly from the 19th century onward. Distinguished by its rich architectural heritage, Sille emerged as one of the most significant settlement and trade centers of its era. Its historical structures, places of worship, and vibrant social life contribute to its enduring appeal as a cultural and historical focal point. Sille has been a fertile ground for literary and artistic creativity, nurturing many poets and minstrels. Among these, Silleli Sürurî holds particular prominence, gaining recognition by performing in the royal court. Other notable figures, such as Zehrî, Feşanî, Lokmanî, Merdanî, Devamî, Figanî, and Âşık Mansur, exemplify the deeply rooted minstrel tradition within Sille. Additionally, musicians such as Silleli Sırma, Ama Mehmet Ağa, Mustafa Gürbilek, and Silleli İbrahim Berberoğlu enriched Sille's artistic legacy, contributing to the establishment of a literary and musical tradition. In this study, we examined the history and culture of Sille and the compositions of İbrahim Berberoğlu, who grew up in Sille music culture and was from Sille. As a result of the study, it was understood that Sille music culture dates back to the old Bronze Age, and that there are traditions such as“necessity”remaining from Christianity. In addition, when İbrahim Berberoğlu's works were analyzed in terms of verse form-genre, it was concluded that he composed poems in syllabic meter, used poems representing the music culture of Konya and Sille, and used Türkü, Koşma and Mâni forms in terms of verse form.