Lisfranc eklem yaralanmalarında k teli ile yapılan tespit ve kanüllü vida ile yapılan tespitin sonuçlarının klinik ve radyolojik olarak retrospektif değerlendirilmesi
Clinical and radiological retrospective evaluation of the results of fixation with k wire and fixation with cannulated screw in lisfranc joint injuries
  1. Tez No: 861447
  2. Yazar: OLCAYTO OCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Lisfranc yaralanması ilk olarak 1815 yılında tanımlanmıştır. Napolyon Savaşları'nda cerrah olan Jacques Lisfranc de St. Martin askerleri amputasyon yoluyla tedavi etmiştir. Geçmişten bugüne Lisfranc yaralanması için birçok tedavi araştırıldı. Birçok enstrüman ile yapılan kapalı veya açık redüksiyon anlatılmakta ve birçok makalede K teli veya vida ile tespit önerilmektedir. Çalışmamızın amacı Lisfranc yaralanmasında K teli ile kanüllü vida tespiti arasındaki farkı araştırmak ve etkinliklerini karşılaştırmaktır. Klinik sonuçlar da AOFAS (The American Orthopedic Foot & Ankle Society) orta ayak skoru ve VAS (Visual Analog Scale) skoru ile karşılaştırıldı. Radyolojik sonuçlarda ise orta ayak artrozu, implant başarısızlıkları ve redüksiyon başarısızlığı ile karşılaştırıldı. Method Çalışmamız Prof. Dr. Cemil Taşcoğlu Şehir Hastanesinde planlandı. Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'nin etik kurulundan 21.04.2022 tarihinde onay alındı. 2000-2021 yılları arasında ortopedi kliniğimize gelen hastalar tarandı. Çalışmaya K teli ve kanüllü vida ile tespit uygulanan Myerson B tipi kırıklar dahil edildi. Dışlama kriterleri açık kırıklar, 18 yaş altı hastalar, ampute hastalar ve Myerson tip A ve C kırıklardır. PACS(hastane radyoloji sistemi) ve medulla sisteminde doldurulmuş olan AOFAS(American Orthopaedic Foot & Ankle Society) ve VAS(Vizuel Analog Skalası) skorları, ameliyat notları, nörovasküler durumları, demografik kayıtları, yaralanma şekli, geliş zamanı, ameliyat olma süresi toplanmıştır. Bulgular Araştırmaya 55 hasta dahil edildi. Erkek hasta sayısı 45(%81,8), kadın hasta sayısı 10(%18,2)'dır. K teli ile tedavi edilen hasta sayısı 24(%43,6) olup vida ile tespit edilen hasta sayısı 31(%56,4) olarak tespit edilmiştir. Araştırmaya dahil edilen hastaların başvuru anından ameliyata kadar geçen süre ortalaması 6,3saattir (sd:1,1). Araştırmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 38,9 yıldır (sd:14,4). Bu verilerin SPSS 26 programında parametrik mi yoksa nonparametrik mi dağıldığı ile ilgilitesteler yapılmıştır. Vida yapılan hastanın AOFAS skoru ortalaması 88,38 (sd:1,19), K teli yapılan hastaların AOFAS skoru ortalaması 63,33 (sd:2,24) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lisfranc injury was first described in 1815. Jacques Lisfranc de St Martin, a surgeon during the Napoleonic Wars, treated soldiers through amputation. Many treatments for Lisfranc injury have been investigated from past to present. Closed or open reduction with many instruments is described, and fixation with K-wires or screws is recommended in many articles. The aim of our study is to investigate the difference between K-wire and cannulated screw fixation in Lisfranc injury and to compare their effectiveness. Clinical results were also compared with AOFAS (The American Orthopedic Foot & Ankle Society) midfoot score and VAS (Visual Analog Scale) score. Radiological results were compared with midfoot arthrosis, implant failures and reduction failure. Method Our study was planned at Prof. Dr. Cemil Taşcoğlu City Hospital. Approval was received from the ethics committee of Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital on 21.04.2022. Patients who came to our orthopedic clinic between 2000 and 2021 were scanned. Myerson B type fractures fixed with K wire and cannulated screws were included in the study. Exclusion criteria were open fractures, patients under 18 years of age, amputated patients, and Myerson type A and C fractures. AOFAS (American Orthopedic Foot & Ankle Society) and VAS (Visual Analog Scale) scores, surgery notes, neurovascular status, demographic records, type of injury, time of arrival, and duration of surgery, which were filled in the PACS (hospital radiology system) and medulla system, were collected. Results 55 patients were included in the study. The number of male patients is 45 (81.8%) and the number of female patients is 10 (18.2%). The number of patients treated with K wires was 24 (43.6%) and the number of patients fixed with screws was 31 (56.4%). The average time from the moment of application to the surgery of the patients included in the study was 6.3 hours (sd: 1.1). The average age of the 67 patients included in the study is 38.9 years (sd: 14.4). Tests were made to determine whether these data were distributed parametrically or nonparametrically in the SPSS 26 program. The average AOFAS score of the patient who received screws was 88.38 (sd: 1.19), and the average AOFAS score of the patients who received K wires was 63.33 (sd: 2.24).