Postoperatif majör cerrahi hastalarında erken dönemdeki sıvı açığı ve ihtiyacının değerlendirilmesi
Evaluation of early fluid deficit and requirement inpostoperative major surgery patients
- Tez No: 945320
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN KAYMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş-Amaç: Majör cerrahi geçiren hastalarda postoperatif sıvı yönetimi, doku perfüzyonunun korunması ve periferik dolaşımın stabilizasyonu açısından kritik rol oynamaktadır. Bu süreçte intravasküler hacim durumunun doğru değerlendirilmesi, hedefe yönelik sıvı tedavisinin planlanabilmesi için gereklidir. Çalışmamızda, erken postoperatif dönemde volüm durumunun non-invaziv yöntemlerle; PI, PVI ve cIVC ile değerlendirmek, sıvı yanıtlılığı ile ilişkileri ve bu ölçümler arasındaki korelasyonları analiz etmek amaçlanmıştır. İkincil olarak SOFA ve APACHE skorları, plazma laktat düzeyleri, BE, şok indeksi ve CRT ile ilişkilerini değerlendirmek hedeflenmiştir. Yöntemler: Bu prospektif gözlemsel çalışmaya, majör cerrahi sonrası yoğun bakıma alınan, spontan soluyan, PI ve/veya PVI değerlerine göre sıvı yanıtlı olduğu öngörülen 90 hasta dahil edilmiştir. İlk 30 dakika içinde; PI ve PVI pulse oksimetre ile, IVC çapları midaksiller bölgeden ultrasonografi ile, CRT sabit basınçlı enjektör ile standardize edilerek ölçülmüş; laktat, BE, şok indeksi, APACHE II ve SOFA skorları kaydedilmiştir. Tüm hastalara 30 dakika içinde 4 mL/kg kristaloid sıvı replasmanı uygulanmış, tüm parametreler yeniden analiz edilmiştir. Bulgular: Sıvı replasmanı sonrası PI, PVI, cIVC, IVC-min, laktat, BE, CRT ve SOFA skorunda istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler saptanmıştır. Ancak SO2 dışında hemodinamik parametrelerde anlamlı değişim gözlenmemiştir. PI ile PVI ve cIVC arasında negatif yönlü anlamlı korelasyon gözlenmiştir. CRT, PI, PVI ve cIVC'nin birlikte sıvı yanıtlılığını öngörmede anlamlı etkisi olduğu; ayrıca cIVC'nin başlangıç değerinin bağımsız olarak sıvı yanıtlılığını öngördüğü belirlenmiştir. cIVC için %54 kesme değeri, yüksek duyarlılık ve özgüllük göstermiştir. Sonuç: Postoperatif majör cerrahi hastalarında erken dönemdeki sıvı açığının değerlendirilmesinde; PI ile PVI ve cIVC arasında korelasyon saptanmış; PI, PVI, CRT ve midaksiller hattan ölçülen cIVC'nin birlikte kullanılmasının sıvı yanıtlılığını öngörmede etkili olabileceği ve seri şekilde izlemine dayalı bir yaklaşımın hedefe yönelik sıvı tedavisinin etkinliğini değerlendirmede yararlı olabileceği belirlenmiştir. cIVC'nin sıvı yanıtlılığını öngörmede optimal kesme değeri %54 olarak bulunmuştur. Elde edilen bulguların gerçekliği ve güvenilirliğinin artırılması için çok merkezli ve geniş örneklemli çalışmalar yapılmasının gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction-Purpose: Postoperative fluid management in patients undergoing major surgery plays a critical role in maintaining tissue perfusion and optimizing peripheral circulation. Accurate assessment of intravascular volume status is essential for guiding goal-directed fluid therapy. We aimed to evaluate volume status in the early postoperative period with non-invasive methods; PI, PVI and cIVC, and to analyze the relationship with fluid responsiveness and mutual correlations. Secondarily, we aimed to evaluate the correlations with SOFA and APACHE scores, plasma lactate levels, BE, shock index and CRT. Methods: This prospective observational study included 90 spontaneously breathing patients admitted to the ICU after major surgery, predicted to be fluid responsive based on PI and/or PVI values. Within the first 30 minutes, PI and PVI were measured by pulse oximetry, IVC diameters were measured by ultrasonography from the midaxillary region, CRT was measured by standardized pressure injector, lactate, BE, shock index, APACHE II and SOFA scores were documented. All patients received 4 mL/kg crystalloid fluid replacement within 30 minutes and all parameters were reassessed thereafter. Results: After fluid replacement, significant changes were observed in PI, PVI, cIVC, IVC-min, lactate, BE, CRT, and SOFA scores. No significant change was noted in hemodynamic parameters except for SO₂. PI showed a significant negative correlation with both PVI and cIVC. Logistic regression revealed that CRT, PI, PVI, and cIVC collectively predicted fluid responsiveness, with baseline cIVC independently associated. The optimal cIVC cutoff was determined as 54%, with high sensitivity and specificity. Conclusion: PI, PVI, CRT, and mid-axillary cIVC are effective when used together to predict fluid responsiveness in early postoperative major surgery patients. Serial monitoring of these parameters may enhance the effectiveness of goal-directed fluid therapy. Further large-scale, multicenter studies are required to validate these results and confirm their clinical impact.