Sığırlarda nakil koşullarının et kalitesi üzerine etkisi
Impact of transportation conditions on cattle meat quality
  1. Tez No: 945329
  2. Yazar: ALİ OSMAN KESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 413
Özet
Amaç: Çalışma farklı ırk, cinsiyet, vücut büyüklüğüne sahip sığırlar ile nakil sırasında oluşabilecek farklı çevre faktörlerinin (nakil mesafesi, çevre sıcaklığı, araç yükleme yoğunluğu vb.) vücut sıcaklığı, kan parametreleri (CK enzim aktivitesi, LDH enzim aktivitesi, Sodyum, Potasyum ve kan-glikoz düzeyi) ve et kalite parametreleri (pH, renk parametreleri, soğutma firesi) üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Materyal ve Metot: Bu çalışma, toplam 357 baş sağlıklı sığırda yürütülmüştür. Nakil öncesi ve sırasında etki edebileceği düşünülen faktörlere ait bilgi formu ve çeşitli ölçümler yapılarak kayıt altına alınmıştır. Kesim öncesinde termal kamera ile hayvanların vücut sıcaklıkları belirlenmiş, kan örnekleri alınıp saklanmış ve analiz edilmiştir. Kesim sonrasında 30. dakika ve 24. saatte karkas pH değerleri belirlenmiştir. Yine aynı şekilde kesimden sonra 1. saat ve 24. saatte renk değerleri saptanmıştır. Bulgular: Hayvanların nakilden sonra dinlendirildikleri padokların çevre sıcaklığının düşmesi ve nem oranının yükselmesi ile hayvanların vücut sıcaklığının düştüğü belirlenmiştir. Daha fazla canlı ağırlığa sahip sığırların vücut sıcaklıklarını korumada daha başarılı olduğu gözlenmiştir. Kan parametrelerine ait R2 değerleri 0.21-0.27 arasında düşük olarak belirlenmiştir. Soğutma firesi soğuk stresine bağlı olarak artmıştır. Çalışmada et pH30dakika değeri 6.68 olarak, pH24saat değeri ise 5.88 bulunmuştur. Vücut sıcaklığının koruyamayan hayvanların pH30dakika değerinin daha yüksek kaldığı belirlenmiştir. Sonuç: Soğuk iklim koşullarında kesim için nakledilen hayvanların strese girdiği bunun sonucunda da et kalite parametrelerinin olumsuz yönde etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The present study was carried out to determine the effects of different environmental factors (transport distance, environmental temperature, vehicle loading density, etc.) on body temperature, blood parameters (CK enzyme activity, LDH enzyme activity, sodium, potassium and blood-glucose levels) and meat quality parameters (pH, colour parameters, cooler shrink) of cattle of different breed, sex and body size. Material and method: This study was carried out in a total of 357 healthy cattle. Information form and various measurements were made and recorded before and during transport. Body temperatures of the animals were determined with a thermal camera before slaughter, blood samples were taken, stored and analysed. Carcass pH values were determined at 30 minutes and 24 hours after slaughter. Similarly, colour values were determined at 1st hour and 24th hour after slaughter. Results: It was determined that the body temperature of the animals decreased with the decrease in ambient temperature and increase in humidity in the paddocks where the animals rested after transport. It was observed that cattle with higher body weight were more successful in maintaining their body temperature. R2 values of blood parameters were determined to be low between 0.21-0.27. Cooler shrink increased due to cold stress. In the study, pH30minute value of meat was found to be 6.68 and pH24hour value was found to be 5.88. It was determined that the pH30minute value was higher in animals that could not maintain body temperature. Conclusion: It was concluded that animals transported for slaughter in cold climatic conditions were stressed and as a result, meat quality parameters were negatively affected.