Hess Profesyonel Hemşirelik Yönetişimi İndeksinin türkçeye uyarlanması ve hemşirelerin yönetişim algıları ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Adaptation of Hess Professional Nursing Governance Index to Turkish and determining the factors associated with nurses'perceptions of governance
- Tez No: 945332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Giriş: Profesyonel bir uygulama ortamının temel unsurlarından olan karar alma yapısı aynı zamanda mükemmeliğin güçlü bir göstergesidir. Paylaşılan yönetişim hemşirelerin uygulamaları hakkında karar alabilmelerini sağlayan bir strateji olarak görülmektedir. Amaç: Bu çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamanın amacı Hess Profesyonel Hemşirelik Yönetişimi İndeksinin Türkçeye uyarlanması, geçerlik ve güvenirlik analizlerinin yapılması ve hemşirelerin profesyonel hemşirelik yönetişimi algılarının belirlenmesidir. İkinci aşamanın amacı ise profesyonel hemşirelik yönetişimi, psikolojik sermaye, hemşirelik bakım kalitesi ve hemşire doyumu arasındaki ilişkiyi oluşturulan hipotez modeli doğrultusunda incelemektir. Yöntem: Çalışmanın birinci aşaması metodolojik tasarımda olup, evrenini İstanbul ilinde çalışan hemşireler, örneklemini ise indeks madde sayısına göre belirlenen 657 hemşire oluşturdu. Açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri ile indeksin geçerliği, Cronbach alfa katsayısı, test-tekrar test güvenirliği, paralel (eşdeğer) form güvenirliği ile güvenirlik analizleri yapıldı. Araştırmanın ikinci aşaması, kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda olup evrenini İstanbul ilinde çalışan hemşireler, örneklemini ise evreni bilinmeyen örnekleme yöntemi ile ulaşılan 514 hemşire oluşturdu. İkinci aşamaya ait oluşturulan hipotez modeli yapısal eşitlik modeli ile analiz edildi. Bulgular: Birinci aşamada geçerlik ve güvenirliği test edilen indeks orijinal yapısından farklı olarak 30 maddeden ve orijinal yapısında olduğu gibi 6 alt boyuttan oluştu.
Özet (Çeviri)
Introduction: The decision-making structure, as a core component of a professional practice environment, serves as a significant indicator of excellence. Shared governance is regarded as an effective framework that empowers nurses to actively participate in decisions concerning their professional practice. Purpose: This study is structured in two phases. The aim of the first stage was to adapt the Index of Professional Nursing Governance into Turkish, conduct validity and reliability analyses, and evaluate nurses' perceptions of professional nursing governance. The second phase aims to examine the relationship between professional nursing governance, psychological capital, nursing care quality and nurse satisfaction in line with the hypothesized model. Method: The first phase of the study involved the methodological design. The study population consisted of nurses working in Istanbul, and the sample comprised 657 nurses, determined based on the number of index items. To assess the validity of the index, exploratory and confirmatory factor analyses were conducted, along with evaluations of reliability through the Cronbach's alpha coefficient, test-retest reliability, and parallel (equivalent) form reliability analyses. The second phase of the study employed a cross-sectional, descriptive, and correlational design. The target population comprised nurses working in Istanbul, and the sample included 514 nurses who were recruited using a non-probability sampling method. The hypothesized model developed for the second phase was tested using structural equation modeling. Results: The index, whose validity and reliability were evaluated in the first phase, retained its original structure, consisting of 30 items and six sub-dimensions, albeit with certain modifications.