Cynarin'in akciğer kanser hücre hattı (A549) ve malignant melanom hücre hattı (G361) üzerine antiproliferatif ve apoptotik etkilerinin araştırılması
Investigation of antiproliferative and apoptotic effects of cynarin on lung cancer cell line (A549) and malignant melanoma cell line (G361)
  1. Tez No: 945331
  2. Yazar: ELİF TUĞÇE SAMSUNLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK LENGER, DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZDEN AKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı, kronik hastalıkların önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bitkisel kaynaklı fitokimyasallar, antioksidan ve antikarsinojenik özellikleri sayesinde yaşam tarzıyla ilişkili hastalıkların modülatörleri olarak tanımlanmaktadır. Bu bileşiklerden biri olan cynarin, sağlık üzerinde terapötik etkileriyle dikkat çekmektedir. Apoptoz, hücre proliferasyonu ve homeostazın sağlanmasında kritik bir süreçtir. Bu sürecin bozulması kanser gelişiminde önemli bir faktördür. Son yıllarda doğal bileşiklerin kanser tedavisindeki potansiyel etkileri araştırılmakta olup, özellikle akciğer kanseri ve melanoma gibi malignitelerde alternatif tedavi stratejileri geliştirilmektedir. Bu çalışmada, enginarın önemli fenolik bileşenlerinden biri olan cynarin, epitel kökenli A549 ve G361 hücre hatları üzerindeki hücre proliferasyonu, morfolojik değişiklikler, sitotoksisite ve apoptoz üzerindeki etkileri moleküler düzeyde araştırılmıştır. Bu hücre hatlarına farklı dozlarda cynarin uygulanmış olup MTT testi, nötral kırmızı boyama yöntemi ve hücre proliferasyonu çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca, Real-Time PCR analizi ile apoptotik belirteçlerden Bcl-2, Bax, p53, Kaspaz 3 ve TNF-α genlerinin ifade düzeyleri belirlenmiştir. Bulgular, cynarin' in A549 hücrelerinde düşük konsantrasyonlarda apoptozun tam olarak tetiklenmediğini, inhibe olduğu veya hücre ölümünün apoptoz dışı mekanizmalarla gerçekleşmiş olabileceğini göstermektedir. G361 hücrelerinde ise yüksek dozlarda intrinsik apoptoz yolunun aktive edildiği, ancak bu aktivitenin sınırlı kaldığı gözlemlenmiştir. Elde edilen diğer veriler de bu sonuçlarımızla paralellik göstermektedir. Bu bulgular doğrultusunda, cynarin' in her iki hücre hattında da doza bağlı farklılıkların olabileceğini göstermiştir. Sonuç olarak, cynarin' in antikarsinojenik potansiyelini daha iyi anlayabilmek için ileri moleküler ve klinik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In contemporary times, balanced nutrition and a healthy lifestyle play a crucial role in the prevention of chronic diseases. Phytochemicals derived from plant sources are recognized as modulators of lifestyle-related diseases due to their antioxidant and anticarcinogenic properties. One such compound, cynarin, has attracted attention for its therapeutic effects on health. Apoptosis is a critical process in the regulation of cell proliferation and the maintenance of homeostasis, and its disruption is a significant factor in cancer development. In recent years, the potential effects of natural compounds in cancer treatment have been increasingly investigated, particularly in the development of alternative therapeutic strategies for malignancies such as lung cancer and melanoma. In this study, the effects of cynarin, one of the major phenolic compounds of artichoke, on cell proliferation, morphological alterations, cytotoxicity, and apoptosis were examined at the molecular level in epithelial-derived A549 and G361 cell lines. Different doses of cynarin were applied to these cell lines, and MTT assay, neutral red staining, and cell proliferation analyses were conducted. Additionally, the expression levels of apoptotic markers including Bcl-2, Bax, p53, Caspase-3 and TNF-α genes were determined using Real-Time PCR analysis. The findings indicated that in A549 cells, apoptosis was not fully triggered at lower concentrations of cynarin, suggesting that it may have been inhibited or that cell death occurred through non-apoptotic mechanisms. In G361 cells, activation of the intrinsic apoptotic pathway was observed at higher doses of cynarin; however, this activation appeared to be limited. Other obtained data were also consistent with these results. These findings suggest that cynarin may exhibit dose-dependent effects in both cell lines. In conclusion, further molecular and clinical studies are needed to better understand the anticarcinogenic potential of cynarin.