Bazı klasik operatörlerin musielak-orlicz-morrey uzaylarında sınırlılığı
Boundedness of some clasical operators in musielak-orlicz-morrey spaces
- Tez No: 945343
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DERİNGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tezde, üçüncü tip Orlicz-Morrey uzaylarından hareketle, Musielak-Orlicz uzayları ile genelleştirilmiş Morrey uzaylarını bütünleştiren ve Musielak-Orlicz-Morrey uzayları olarak adlandırılan yeni bir fonksiyon uzayı sınıfı tanımlanmıştır. Tanıtılan bu yapı çerçevesinde, harmonik analizin klasik operatörlerinden maksimal operatör, kesirli maksimal operatör ve kesirli integral operatörlerin bu uzaylardaki sınırlılık davranışları sistematik olarak incelenmiştir. Ayrıca ulaşılan genel sonuçların, Musielak-Orlicz-Morrey uzaylarının özel durumlarına indirgenmesiyle elde edilen özgün bulgular sunularak alana bu yönüyle de yeni katkılar sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, based on Orlicz-Morrey spaces of the third type, a new class of function spaces - Musielak-Orlicz-Morrey spaces - has been defined by unifying Musielak-Orlicz spaces with generalized Morrey spaces. Within the framework of this structure, the boundedness behavior of the classical operators of harmonic analysis such as maximal operator, fractional maximal operator and fractional integral operator on these spaces have been systematically investigated. Furthermore, by reducing the obtained general results to special cases of Musielak-Orlicz-Morrey spaces, original findings have been presented, thereby providing new contributions to the field in this aspect as well.