Polimer matrisli hibrit kompozitlerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of polymer matrix hybrid composites
  1. Tez No: 945356
  2. Yazar: HATİCE KAÇAKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kompozit malzemeler sahip oldukları avantajlar sayesinde havacılık, denizcilik, otomotiv, spor ve savunma sanayii gibi birçok alanda kullanılmaktadır. İki ya da daha fazla elyafın tek bir matris içerisinde birlikte kullanılmasıyla hibrit kompozitler elde edilmektedir. Hibridizasyon sayesinde kompozitin özellikleri optimize edilebilmektedir. Elyaf takviyeli kompozitlerin mekanik özelliklerinin artırılmasında kullanılan elyaf tipinin, miktarının, yönlenmesinin ve elyaf ile matris ara yüzey bağlanmasının önemi yüksektir. Bu çalışmada vakum infüzyon yöntemiyle polyester matris içerisine karbon elyaf, cam elyaf ve poliamit-66 kumaşı takviyesi ile polimer matrisli hibrit kompozit plakalar ((EC)3S, (CE)3S, (CE)3S-PA66) olarak isimlendirilmiş ve üretilmiştir. Ayrıca takviye malzemelerinin üretilen hibrit polimer kompozitlerin mekanik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Elde edilen kompozit plakaların mekanik özelliklerini değerlendirmek için dinamik mekanik analiz (DMA), Charpy çentikli darbe testi, çekme testi, üç nokta eğme testi, çift konsol kiriş testi (DCB) ve uygulanmıştır. Test sonuçlarına göre yüksek mukavemetli karbon elyafların yük yönüne paralel olmasının çekme mukavemetinde pozitif etki yarattığı; darbe yönüne dik olan cam elyafların ise darbe mukavemetini artırdığı görülmüştür. Basma gerilmesine karşı daha dayanıklı olan cam elyafların yük yönüne dik olması üç nokta eğme testinde mukavemeti artırmıştır. Dinamik mekaniz analiz sonuçlarına göre üretim yönüne paralel karbon elyafların depolama modülünü artırdığı görülmektedir. PA66 kumaş ilavesiyle de tabakalar arası kırılma tokluğu ve darbe mukavemeti değerlerinde artış elde edilirken, diğer özelliklerde düşüş görülmüştür. Üretilen hibrit kompozitlerin üretimi ile dengelenmiş özellikler elde edilirken, maliyetten de kazanç sağlamak mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Composite materials are used in many areas such as aviation, marine, automotive, sports and defense industries due to their advantages. Hybrid composites are obtained by using two or more fibers together in a single matrix. The properties of the composite can be optimized thanks to hybridization. The type, amount, orientation of the fiber used in increasing the mechanical properties of fiber-reinforced composites and the bonding of the fiber and matrix interface are of great importance. In this study, polymer matrix hybrid composite plates (named as (EC)3S, (CE)3S, (CE)3S-PA66) were produced by vacuum infusion method with carbon fiber, glass fiber and polyamide-66 fabric reinforcement in polyester matrix. In addition, the effect of reinforcement materials on the mechanical properties of the produced hybrid polymer composites was investigated. Dynamic mechanical analysis (DMA), Charpy impact test, tensile test, three-point bending test, double cantilever beam test (DCB) were applied to evaluate the mechanical properties of the obtained composite plates. According to the test results, it was observed that high strength carbon fibers being parallel to the load direction had a positive effect on tensile strength; glass fibers being perpendicular to the impact direction increased the impact strength. Glass fibers being more resistant to compressive stress increased the strength in the three-point bending test being perpendicular to the load direction. According to the dynamic mechanical analysis results, it was observed that carbon fibers being parallel to the production direction increased the storage modulus. While an increase was obtained in interlayer fracture toughness and impact strength values with the addition of PA66 fabric, a decrease was observed in other properties. While balanced properties were obtained with the production of the produced hybrid composites, it would be possible to gain cost.