Kur'ân bütünlüğünde İsrâ Sûresi'nin muhteva analizi
Content analysis of Surah İsra in the Qur'anic intergrity
- Tez No: 945385
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Çalışmamız İsrâ sûresinin muhtevasını, verilmek istenen mesajlarını Kur'ân bütünlüğünde açıklama hedefiyle kaleme alınmıştır. Çalışmamız giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan müteşekkildir. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı, yöntemi ele alındıktan sonra çalışmanın kaynaklarına yer verilmiştir. Ayrıca giriş bölümünde İsrâ sûresi üzerine yapılmış çalışmalara yer verilmiştir. Birinci bölümde Konulu tefsirin tanımına, teşekkülüne, çeşitleri ve yöntemine yer verildikten sonra önemi ve gerekliliğine yer verilmiştir. Ardından İsrâ sûresi hakkında genel bilgilere vesûredeki konulara yer verilmiştir. İkinci bölümde İsrâ sûresinin her ayetin Arapçasına ve mealine yer verildikten sonra klasik ve modern tefsir kaynakları ışığında âyetlerin tefsirine yer verilmiştir. Ayetin anlaşılmasına yardımcı olacak kelime ve kavramların tahlili yapılmış, ayetlerin varsa nüzûl sebepleri aktarılmıştır. Üçüncü bölümde ise İsrâ sûresi Konulu tefsir yöntemiyle tefsir edilmiştir. Sûredeki konular farklı başlıklar altında Kur'ân bütünlüğünde ele alınarak incelenmiştir. Ayetlerdeki konuların gayesi ve mesajı en iyi şekilde ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study was written with the aim of explaining the content of the Surah Isra and messages of surah in the whole of the Qur'an. Our study consists of an introduction and three main sections and conlusion. Introduction consists the subject, importance, methods and resources of the study. Also introduction section includes pre-studies on the Surah Isra. In the first chapter; the definition, formation, types and method of thematic commentary has been given, followed by its importance and necessity. Then, general information about the Surah Isra and the topics of surah has been given. In the second chapter, the verses of surah has been interprated by the light of classical and modern tafsir sources after giving the text/matn and translation of each verse of the Surah Isra. The words and concepts that will help understand the verse have been analyzed, also if there is the reasons for the revelation of the verses have been explained. In the third chapter, the Surah of Isra was interpreted using the method of thematic commentary. The subjects of the surah were examined in the context of the Quran under different headings. The purpose and message of the subjects in the verses have been tried to be revealed in the best possible way.