Türk bankacılık sisteminde orta vadeli krediler ve değerlendirilmesi
The Long term credits and their evaluation in the Turkish banking system
- Tez No: 94539
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERCAN BEYAZITLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Yatırımların finansmanında kullanılan orta vadeli krediler yeterli kaynak yaratılıncaya kadar yararlanılan bir finansman aracıdır. Bankalar açısından orta vadeli krediler, vadesinin uzun ve tutarlarının yüksek olması nedeniyle kısa vadeli kredilere göre daha dikkatli bir incelemeyi gerektirmektedir. Orta vadeli kredilerin sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesi ve etkili bir kredi kontrolünün yapılması kredi vermekten doğan riskleri büyük ölçüde azaltmaktadır. Ayrıca bu değerlendirmelerin banka tarafından verilen kredilerin geri dönüşünü güvenceye alacak gerçekçi yatırım kararlarını belirlemek gibi önemli bir işlevi de bulunmaktadır. Bankalar, girişimcilerin yatırıma ilişkin kaynak taleplerini proje değerlendirme süreci içerisinde değerlendirerek orta vadeli parasal riske giriş kararının çerçevesini oluşturmaya çalışmaktadır. Bu amaçla krediye konu olan yatırım projesi iktisadi, mali ve teknik açıdan değerlendirilmektedir. İktisadi açıdan karlı olduğu belirlenen projenin yapılacak finansal değerlendirme ile faaliyetlerini devam ettirip ettirmeyeceği belirlenmektedir. Bu kapsamda firmanın mevcut mali tablolarının yanısıra, orta vadeli krediler daha çok gelecekte yaratılacak fonlarla geri ödeneceği için oluşturulacak proforma mali tabloları yorumlanmakta, sermaye ve likidite analizi yapılmaktadır. Ayrıca projenin karlılığı üzerinde etki doğurabilecek değişkenlerdeki olası değişimler tahmin edilerek, nakit akımlarında, dolayısıyla borç geri ödeme gücünde yaşanacak değişimleri görebilmek açısından duyarlılık analizinden de yararlanılmaktadır. Yapılan tüm bu inceleme ve değerlendirmeler, karlı olduğu belirlenen projelerin borç ödeme olanaklarına göre verilecek kredinin tutarı, ödemesiz süresi, anapara ve faizlere ilişkin tespitleri içeren kredi yapılandırılmasına da temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Long-term credits used in financing investments is a mean of finance until sufficient funds are created. From the banks point of view, long-term credits require a more critical analysis since their duration are longer and the amounts are substantial. The proper evaluation of the long-term credits and the control of the effective post credit decreases the risks arising from extending credits to a great deal. Furthermore, these evaluations have also the function of constituting a warranty for determination of realistic investment decisions. Banks, in a process of project evaluation try to constitute the framework of their long-term risk taking by evaluating the demands of the enterpricer for the funds. Therefore, the investment project involving the credit is evaluated from the economic, financial and technical point of views. The project determined as economically profitable, is evaluated financially in order to decide whether to continue its activities. Beside the current financial statements, estimated financial statements are interpreted and their capital and liquidity analysis are carried out since the long-term credits are to be payed with funds created in future. Furthermore, by estimating the possible changes on the variables which can influence the profitability of the project, sensitivity analysis is also used in order to realise the changes on cash flow and correspondingly the changes on the repayment ability. All these analysis and evaluations constitute a base for credit structuralization including the determinations on the amount of grace period capital and the interest rate of the credit which are to be extended due to the repayment abilities of the projects determined as profitable.