Halkbilimi ve ekolojik etik: Türk halk masalları bağlamında eko-eleştirel bir inceleme
Folklore and ecological ethics: An eco-critical analysis in the context of Turkish folk tales
  1. Tez No: 945392
  2. Yazar: OLGUN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKUL ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmamızda ekolojik eleştiri yöntemiyle Türk Halk Masallarından örnekler incelenmiştir. Ekolojik sorunları anlama çabalarında halkbilimi ürünleri önemli katkılar sunmaktadır. Halkbilimi ürünü halk masallarının etik yargı sunması özelliği bu bağlamda ekolojik etikle ilişkilendirilmiştir. Etik, halkbilimi ve ekoloji, etik kesişimselleğinde ekolojik yaklaşımların kavramsal çerçevesi analiz için gerekli değerlendirmeye olanak verirken, eko-eleştiri yorumlamanın şemasını oluşturan inceleme yöntemini sunmuştur. Çalışmamızda masalın ne olduğuna dönük tanımlamalar ekolojik perspektifle ele alınarak ilk bölümde betimlenmiştir. İkinci bölümde ekolojik düşünce, ekolojik etik anlayışla irdelenerek sunulmuştur. Ekolojik eleştiri için oluşturulan temel sonrasında üçüncü bölümde seçmiş olduğumuz Türk Halk Masalları ekolojik düşüncenin yaklaşımları ve kavramları aracılığıyla yorumlanmıştır. Halkbilimin işlevsel kuramı bağlamında ekolojik etik ve masalın etik yargı içeren boyutu analiz edilerek, ekolojik sorunları anlama ve bu sorunlara çözümler üretme arayışlarında halkbilimi ürünlerinden masalların farkındalık yaratma yönünde işlevsel olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study examined examples from Turkish Folk Tales using the ecological criticism method. Folklore products make important contributions to efforts to understand ecological problems. The feature of folk tales, a product of folklore, that offers ethical judgment has been associated with ecological ethics in this context. While the conceptual framework of ecological approaches in the intersection of ethics, folklore, and ecology provided the necessary assessment for analysis, eco-criticism provided the method of examination that formed the schema of interpretation. In our study, definitions of what a fairy tale is were discussed from an ecological perspective and described in the first part. In the second part, ecological thought is presented by examining it with ecological ethical understanding. After establishing the basis for ecological criticism, the Turkish Folk Tales we have selected are interpreted in the third section through the approaches and concepts of ecological thought. By analyzing ecological ethics and the ethical judgment dimension of folk tales in the context of the functional theory of folklore, it has been determined that folk tales, one of the products of folklore, are functional in raising awareness in the search for understanding ecological problems and producing solutions to these problems.