Hadis rivayetleri ve transhümanizm düşüncesi
- Tez No: 808465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVASIF ERASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hadis Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnsanoğlunun doğasında var olan uzun yaşam ve nihayetinde ölümsüzlük arzusu, semavi dinlerin ahiret vaadi olmasına rağmen bu dünyada bunu elde etmeye çalışan birtakım gruplar ve akımlar olmuştur. Bunlardan bir tanesi de transhümanizimdir. 20. yüzyıl ortalarında çıkan ve 21. yüzyılda bir meydan okuma haline gelen transhümanizm akımı, dini ilgilendiren saha içerisine dahil olmuş ve yaratıcının insana ahirette vadettiği ölümsüzlük vasfını bu dünyada insana entegre etmeye çalışmıştır. İnsanı yaratılış itibariyle eksik ve kusurlu gören transhümanizm, insan neslinin ıslahına yönelik çalışmalar yürüterek bilim ve teknoloji sayesinde sağlıklı ve uzun bir yaşam ve nihayetinde ölümsüzlüğü elde etmeye çalışmaktadır. Biz de bu çalışmada hadis rivayetlerinde bahse konu olan ruhun ölümsüzlüğünü transhümanizmin ölümsüzlük vaadi bağlamında ele almaya çalıştık. Bunun yanında rivayetlerde geçen ve insan ömrünün uzamasına vesile olan birtakım ameller ile sağlıklı beslenme, koruyucu tıp, kader, rızık, ecel ve dua ile ilgili rivayetleri transhümanizmin uzun yaşam vaadi bağlamında değerlendirmeye çalıştık. Her ne kadar transhümanizmin ruhu inkâr ettiği söylenilse de dolaylı olarak ruh olgusuna temas ettiğini görmekteyiz. Bunu bazen insana canlılığını veren bir enerji bazen de insanın yönelim ve karakterini ifade eden bir zihin veya bilinç olarak tanımladıklarını görmekteyiz. Metafizik alanın konusu olan ruh, insanın kişiliğini, ahlaki ve hukuki yönünü, irade, seçme ve seçilme özgürlüğünü sağlayan bir cevher olmasının yanında insanın biyolojisinde bulunan kan, beyin ve diğer organların çalışmasını sağlayan fiziksel bir gücünün de olduğu göz ardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
Although the desire for long life and ultimately immortality inherent in human nature is the promise of the hereafter, there have been some groups and movements trying to achieve it in this world. One of them is transhumanism. The transhumanism movement, which emerged in the middle of the 20th century and became a challenge in the 21st century, has been included in the field of religion and has tried to integrate the immortality that the Creator promised to man in this world. Transhumanism, which sees humans as incomplete and flawed by nature, works towards the improvement of the human generation and tries to achieve a healthy and long life and ultimately immortality thanks to science and technology. In this study, we tried to deal with the immortality of the soul, which is the subject of hadith narrations, in the context of the immortality promise of transhumanism. In addition, we tried to evaluate the narrations about healthy nutrition, preventive medicine, destiny, sustenance, death and prayer in the context of the long life promise of transhumanism. Although it is said that transhumanism denies the soul, we see that it indirectly touches the phenomenon of soul. We see that sometimes they define it as an energy that gives life to a person, and sometimes as a mind or consciousness that expresses the orientation and character of a person. It should not be overlooked that the soul, which is the subject of the metaphysical field, is a substance that provides the personality, moral and legal aspect of the person, the freedom of will, choice and choice, as well as a physical power that enables the blood, brain and other organs in the biology of the human being to work.