Çağdaş müzecilik standartları çerçevesinde Erzurum Çifte Minareli Medrese Vakıf Eserleri Müzesi
Erzurum Double Minerali Mederese Foundation Works Museum within the framework of contemporary museum standards
- Tez No: 945423
- Danışmanlar: DOÇ. GÜLTEN GÜLTEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzecilik, Sanat Tarihi, Fine Arts, Museology, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Kuramı ve Eleştiri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 484
Özet
Dört eyvanlı, açık avlulu ve iki katlı plana sahip Erzurum Çifte Minareli Medrese, aynı zamanda Anadolu'daki en önemli medreselerden biridir. 13. yüzyılın son çeyreğinde inşa edilmiş olan yapı, mevcut karakteri ile geçmişten geleceğe kültürel ve sanatsal değerlerin aktarımında başı çekmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü 2010 yılında yapıyı, Vakıf Eserleri Müzesi yapma kararı alarak süreci başlatmıştır. İlk aşamada medresenin restorasyonunun tamamlanabilmesine yoğunlaşılmış ve daha sonradan peyzaj çalışmaları ve teşhir tanzim projelerinin uygulanması işlemlerine geçilmiştir. Yaklaşık on bir yıl süren müze yapım süreci 17 Temmuz 2021 tarihinde tamamlanmış ve resmi olarak hizmete açılmıştır. Fakat müze, her ne kadar dönemin bilimsel ve teknolojik imkanları dikkate alınarak oldukça detaylı bir çalışmanın sonucunda oluşturulmuş iyi bir müze konumunda olmuş olsa da gerek kurumsal olarak gerekse fiziki imkanlar bakımından pek çok olumsuzluğa sahiptir. Özellikle koleksiyonunun çeşitliliğinin zayıf olması, nitelikli personel sayısının az olması ve alternatif faaliyetlerin azlığı müzenin olumsuzlukları arasında gösterilebilir. Ayrıca müzenin açık avlulu olması, yeni müzecilik anlayışına uygun sergileme, depolama mekanlarının oluşturulamamasına sebebiyet vermektedir. Yine aydınlatma, iklimlendirme gibi hususlarda açık avlulu bir yapı içerisinde gerçekleştirilmesi oldukça zor durumlardır. Sonuç olarak bilim ve teknolojinin tüm imkânlarından faydalanarak çağdaş müzecilik standartlarına uygun faaliyet gösterme amacı ile açılan müze ekseninde, çağdaş müzeciliğin gelmiş olduğu seviye ve bu gelişime bağlı olarak ortaya çıkan yeni yaklaşımlar ortaya konulmuştur. Ayrıca Erzurum Çifte Minareli Medrese Vakıf Eserleri Müzesi tüm detayları ile ele alınmış ve bilimsel bir çerçevede değerlendirilerek literatüre aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Erzurum Twin Minaret Madrasah, which has four iwans, an open courtyard and a two-story plan, is also one of the most important madrasahs in Anatolia. Built in the last quarter of the 13th century, the structure is a pioneer in transferring cultural and artistic values from the past to the future with its current character. The General Directorate of Foundations decided to turn the structure into a Foundation Works Museum in 2010 and initiated the process. In the first stage, the focus was on completing the restoration of the madrasah, and then the landscaping work and implementation of exhibition arrangement projects were started. The museum construction process, which lasted approximately eleven years, was completed on July 17, 2021 and officially opened for service. However, although the museum was established as a good museum as a result of a very detailed study considering the scientific and technological possibilities of the period, it has many disadvantages both institutionally and in terms of physical facilities. In particular, the weak diversity of its collection, the low number of qualified personnel and the lack of alternative activities can be shown among the disadvantages of the museum. In addition, the fact that the museum has an open courtyard causes the creation of exhibition and storage spaces in line with the new museum understanding. Again, issues such as lighting and air conditioning are very difficult to realize in a structure with an open courtyard. Therefore, we have conducted this study with the aim of conveying all the details of the Foundation Works Museum. As a result, the museum, which was opened with the aim of operating in accordance with contemporary museum standards by benefiting from all the possibilities of science and technology, has revealed the level that contemporary museums have reached and the new approaches that have emerged depending on this development. In addition, the Erzurum Twin Minaret Madrasah Foundation Works Museum has been discussed in all its details and evaluated within a scientific framework and transferred to the literature.