Spinal kord hasarı oluşturulan sıçanlarda etanolün ferroptosis ilişkili NRF2/GPX4 yolağı üzerindeki etkisinin araştırılması
The investigation of the effect of ethanol on ferroptosis-associated NRF2/GPx4 pathway in rats with spinal cord injury
  1. Tez No: 945431
  2. Yazar: SERCAN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR KANBAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Etanol kullanımı spinal kord hasarı vakalarının yaklaşık üçte birinde bulunmaktadır. Buna karşın etanolün spinal kord hasarındaki fizyopatolojik süreçlere etkisi iyi anlaşılamamıştır. Spinal kord hasarı sonrası travma bölgesinde gerçekleşen kanama ile demir yükünün artması ve spinal dokunun lipid içeriğinden zengin olması, ferroptosis için uygun zemin hazırlamaktadır. Etanolün spinal kord hasarındaki ferroptosis mekanizmalarına etkisini gösteren bir çalışma literatürde bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmamızda sıçanlara etanol uygulanmasının ardından spinal kord hasarı modeli oluşturuldu ve 1 saat sonra ferroptosis NRF2/GPx4 yolağı ile ilişkili biyokimyasal ve histopatolojik incelemeler gerçekleştirildi. Elde edilen bulgular incelendiğinde, NRF2 gen ekspresyonlarında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı değişim izlenmedi. Ferroptosisin ana düzenleyicisi olan SLC7A11/GPx4/GSH yolağı değerlendirildiğinde, sadece etanol uygulanan veya spinal kord hasarı oluşturulan gruplarda yolağın baskılanmasının yanı sıra, etanol uygulanmasının ardından spinal kord hasarı gerçekleştirilen grupta yolağın daha fazla baskılandığı görüldü. Lipid peroksidasyon ürünleri değerlendirildiğinde, SLC7A11/GPx4/GSH yolağındaki baskılanma ile uyumlu olarak, sıçanlara etanol uygulanmasının ardından gerçekleşen spinal kord hasarında 4-HNE ve MDA düzeyleri belirgin olarak daha yüksekti. Hematoksilen-Eozin, Nissl boyama ve TEM analizleri, biyokimyasal bulgular ile uyumlu olarak nöron hasarının ve karakteristik ferroptosis bulgularının etanol uygulanması sonrası gerçekleştirilen spinal kord hasarında daha belirgin olduğunu gösterdi. Sonuç olarak çalışmamız, yüksek kan alkol konsantrasyonlarında gerçekleşen spinal kord hasarında, ferroptotik hasarın daha şiddetli ve 1 saat gibi erken bir dönemde gerçekleştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ethanol use is found in approximately one-third of spinal cord injury cases. However, the effect of ethanol on the physiopathological processes in spinal cord injury is not well understood. After spinal cord injury, the increase in iron load with bleeding at the trauma site and the rich lipid content of the spinal tissue provide a favorable environment for ferroptosis. There is no study in the literature demonstrating the effect of ethanol on ferroptosis mechanisms in spinal cord injury. Therefore, in our study, a spinal cord injury model was created in rats after ethanol administration and biochemical and histopathological examinations related to ferroptosis NRF2/GPx4 pathway were performed 1 hour later. When the findings were analyzed, no statistically significant change was observed in NRF2 gene expression between the groups. When evaluating the main regulatory SLC7A11/GPx4/GSH pathway of ferroptosis, it was observed that in addition to the pathway being suppressed in the groups where ethanol was administered or spinal cord injury was performed, the pathway was more significantly suppressed in the group where spinal cord injury was performed after ethanol administration. When evaluating lipid peroxidation products, consistent with the suppression of the SLC7A11/GPx4/GSH pathway, the levels of 4-HNE and MDA were significantly higher in the spinal cord injury following ethanol administration in rats. Hematoxylin-Eosin, Nissl staining and TEM analyses showed that neuronal damage and characteristic signs of ferroptosis were more pronounced in spinal cord injury after ethanol administration, consistent with biochemical findings. In conclusion, our study shows that ferroptotic damage is more severe and occurs as early as 1 hour in spinal cord injury at high blood alcohol concentrations.