Çocuk dilinde hal türleri
Situation types in child language
- Tez No: 94544
- Danışmanlar: PROF.DR. KAMİLE İMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Bu çalışmada, dil edinim süreci içindeki Türk çocuklarının bir dilbilgisel ulam olan sözcüksel görünüşü nasıl kullandıkları incelenmektedir. Sözcüksel görünüş, bu alandaki çalışmalara yeni bir bakışaçısı kazandıran görünüş kuramına göre incelenmektedir. Giriş Bölümü'nde, anadili olarak Türkçeyi edinen çocukların dil edinim sürecini inceleyen çalışmalara kısaca değinilmekte ve çalışmanın yeri belirginleştirilmektedir. Ayrıca, tezde kullanılan varsayımlar, değişkenler ve veri toplama tekniği hakkındaki bilgiler de bu bölümde verilmektedir. 1. Bölüm'de, sözcüksel görünüşle ilgili yapılmış olan çalışmalarda yer alan kuramsal belirlemeler ve görünüş kuramına ilişkin bilgiler verilmektedir. 2. Bölüm'de, 2.5-4.0 yaş arasındaki Türk çocuklardan elde edilen veride yer alan eylemlerin görünüş kuramma göre sınıflaması bulunmaktadır. Sınıflanan veri, bu bölümde niteliksel ve niceliksel olarak değerlendirilmiştir. Niteliksel değerlendirmede, en çok kullanılan ya da içinde bulunduğu hâl türünün özelliklerini açık bir biçimde yansıtan eylemler hâl türlerine göre örneklenmektedir. Niceliksel değerlendirmede aynı veri, yaş grupları, cinsiyet ve hâl türlerinin kullanılma oranlarında ortaya çıkan aylık devinim değişkenlerine göre incelenmiştir. Sonuç Bölümü'nde, çalışma ana hatlarıyla özetlenmekte veri tabanından elde edilen sonuçlar verilmektedir. 167
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the way Turkish children use lexical aspect which is grammatical category during language acquisition is analyzed. The feature of aspect is analyzed according to C. Smith's theory of aspect, which brought a new perspective to the studies in this area. In the introduction section, there is a short survey related to the language acquisition of children who speak Turkish as their mother tongue and the aim of the study is clearly defined. Moreover hypotheses, variables and techniques of data that are used in the study is given in this chapter. In the first chapter, background information is given about the theory of. aspect and theories within marks that have dealt with lexical aspect. In the second chapter, the data obtained from the Turkish children aged between 2.5-4.0, which is based on categorizing the lexical aspects of the verbs according to the theory of aspect can be seen. The data that have been categorized are assessed in terms of quality and quantity. Within the assessment of quality, the most commonly used or verbs that openly reflect the characteristics of situation type are exemplified according to their situation types. Within the assessment of quantity, the data is analyzed according to the variables in the monthly activity that comes out in the rates in age groups, sex and the use of situation types. In the conclusion section, the study is summarized in its main outlines and the results of the data are given. 168