Prenatal dönemde doğum eylemine yönelik verilen çevrim içi eğitimin gebelerin kaygı ve korku düzeylerine etkisi
The effect of online childbirth training on childbirth anxiety and fear levels of pregnant women in prenatal period
  1. Tez No: 945475
  2. Yazar: RASİME ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ARSLAN GÜRCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZYURT, Rasime. Prenatal Dönemde Doğum Eylemine Yönelik Verilen Çevrim İçi Eğitimin Gebelerin Kaygı ve Korku Düzeylerine Etkisi, (Yüksek Lisans Tezi), Çankırı, 2025. Fertilizasyon ile başlayıp doğuma kadar geçen gebelik sürecinde, kadınlarda şiddeti değişkenlik gösteren kaygı ve korku görülebilmektedir. Bu çalışma, gebe okuluna başvuran gebelere doğum eylemine yönelik verilen çevrimiçi eğitimin kaygı ve korku düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla öntest-sontest deseninde yarı deneysel bir araştırmadır. Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı Gebe Okulunda 43 gebe ile yürütülmüştür. Gebelere iki bölümden oluşan ve üç saat süren çevrimiçi eğitim verilmiştir. Oxford Doğum Endişesi Ölçeği (OWLS) ve Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği (W-DEQ) A Versiyonu gebelere eğitim öncesinde ve sonrasında uygulanmıştır. Öntest-sontest sonuçları incelendiğinde, WDEQ A ölçeği öntest (54,37±21,90) ile sontest (54,33±23,33) puan ortalamaları ve OWLS öntest (27,44±7,19) ile son test (28,51±6,65) ortalama puanlarında anlamlı bir etkisinin olmadığı saptanmıştır(p>0,05).
Özet (Çeviri)
ÖZYURT, Rasime. The Effect of Online Childbirth Training on Childbirth Anxiety and Fear Levels of Pregnant Women in Prenatal Period (Master Thesis), Çankırı, 2025. Anxiety and fear of varying severity can be seen in women during the pregnancy process starting with fertilization and ending with birth. This study is a quasi-experimental research with a pretest-posttest design in order to evaluate the effect of online education about labor given to pregnant women who applied to the pregnancy school on their anxiety and fear levels. It was conducted with 43 pregnant women at the Pregnancy School affiliated to Kastamonu Education and Research Hospital. Pregnant women were given online training consisting of two parts and lasting three hours. Oxford Childbirth Anxiety Scale (OWLS) and Wijma Childbirth Expectation/Experience Scale (W-DEQ) Version A were applied to the pregnant women before and after the training. When the pretest-posttest results were examined, it was found that there was no significant change in the mean scores of W-DEQ A scale pretest (54,37±21,90) and posttest (54,33±23,33) and OWLS pretest (27,44±7,19) and posttest (28,51±6,65) (p>0,05).