Gince zumba ve square stepping egzersizlerinin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların motor ve bilişsel fonksiyonları üzerine etkisi
The effects of gince zumba and square stepping exercises on the motor and cognitive functions of children with attention deficit/hyperactivity disorder
- Tez No: 945476
- Danışmanlar: PROF. GONCA İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma Dikkat Eksikliği/ Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanısı almış ve ilaç tedavisi gören çocuklarda Gince Zumba Egzersizleri (GZE) ve Square Stepping Egzesizlerinin (SSE) motor / bilişsel becerilerine ve davranışsal özelliklerine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 9-12 yaş aralığında DEHB tanısı konmuş, ilaç tedavisi alan, toplam 40 çocuk (15K, 25 E) katılmıştır. Katılımcılar Gince Zumba Grubu (GZG), Square Stepping Grubu (SSG) ve Kontrol Grubu (KG) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Egzersiz grupları ilaç tedavisine ek olarak 8 hafta boyunca (2 gün/hafta, 50 dk) dahil oldukları grubun aktivitelerine katılmıştır. Bu sürede KG sadece ilaç tedavisi almıştır. Çalışmanın öncesi ve sonrasında bilişsel becerilerin ölçümünde Stroop Color Testi, Görsel-İşitsel Sayı Dizisi Testi ve İşaretleme Testi; motor beceri ölçümünde Blaze Pod Reaksiyon Zamanı Testi ve Tandem Yürüme Testi; davranışsal ve davranış değerlendirmede ise Conners Ebeveyn Değerlendirme Ölçeği ve TURGAY DSM-IV ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of Gince Zumba Exercises (GZE) and Square Stepping Exercises (SSE) on the motor and cognitive skills as well as behavioral characteristics of children diagnosed with Attention Deficit/Hyperactivity Disorder (ADHD) and under medication. A total of 40 children (15 girls, 25 boys), aged between 9-12 and receiving medical treatment for ADHD, participated in the study. Participants were randomly assigned to three groups: Gince Zumba Group (GZG), Square Stepping Group (SSG), and Control Group (CG). In addition to ongoing medical treatment, the two intervention groups engaged in their respective exercise programs twice a week for eight weeks (50 min. per session). The control group received only medication during this period. Pre- and post-test assessments included the Stroop Color Test, the Visual-Auditory Number Sequence Test and the Cancellation Test to evaluate cognitive skills; BlazePod Reaction Time Test and the Tandem Walking Test for motor skills; and the Conners Parent Rating Scale and TURGAY DSM-IV scale to assess behavioral and social adjustment.