Konizasyon ve LEEP işlemlerinin dismenore ve disparoni üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 945477
  2. Yazar: ALPEREN EROL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışma, Loop Elektrocerrahi Eksizyon Prosedürü (LEEP) ve konizasyon işlemlerinin dismenore ve disparoni üzerine etkilerini karşılaştırarak, servikal eksizyonel prosedürlerin hasta konforu, cinsel işlevler ve yaşam kalitesi üzerindeki sonuçlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntemler: Ocak 2023 - Mayıs 2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde gerçekleştirilen bu retrospektif kohort çalışmasına, LEEP veya konizasyon uygulanan 294 hasta dahil edilmiştir​. Çalışmaya, postmenopozal olmayan, cinsel aktif, okuryazar olan ve belirgin psikiyatrik rahatsızlığı bulunmayan hastalar dahil edilmiştir. Hastaların dismenore ve disparoni şiddeti, Vizüel Analog Skala (VAS) ve Verbal Analog Skala kullanılarak preoperatif ve postoperatif 3. ayda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare the effects of Loop Electrosurgical Excision Procedure (LEEP) and conization on dysmenorrhea and dyspareunia, evaluating the impact of cervical excisional procedures on patient comfort, sexual functions, and quality of life. Materials and Methods: This retrospective cohort study was conducted at Ankara Bilkent City Hospital between January 2023 and May 2024. A total of 294 patients who underwent LEEP or conization were included​. Postmenopausal, non-sexually active, illiterate, and patients with known psychiatric disorders were excluded. Dysmenorrhea and dyspareunia severity were assessed preoperatively and at the 3rd postoperative month using the Visual Analog Scale (VAS) and Verbal Analog Scale. Statistical analysis was performed using SPSS 11.5, and a p-value