Evaluation of internal carotid artery-oropharyngeal wall distance and angle according to age and gender
Arteria carotis interna-oropharyngeal duvar mesafesi ve açısının yaş ve cinsiyete göre değerlendirilmesi
  1. Tez No: 945485
  2. Yazar: ALBARAA RIYADH MOHAMMED AL-SAMANEE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLAL ÖNER, DOÇ. DR. SERKAN ÖNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Söz konusu olan bu çalışma arteria carotis interna (ICA) ile oropharyngeal duvar arasındaki mesafeler ve açıların anatomik yapıların yaş ve cinsiyete göre nasıl değiştiğini bulmayı amaçlamaktadır. Çalışmaya 20-70 yaş arasındaki (150 erkek ve 150 kadın) 300 bireye ait Bilgisayarlı Tomografi (BT) anjiyografi görüntüleri retrospektif olarak seçildi. ICA'nın uvula, palatum durum, tonsilla palatina'nın komşu oropharynx duvarına uzaklık ve açılarının ölçümleri yapıldı. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması erkeklerde 44,89±14,64, kadınlarda ise 44,45±14,38 olarak bulundu. Yapılan ölçümlerde cinsiyete göre fark olmadığı belirlendi (p>0,05). Erkeklerde genellikle ICA'nın uvula'ya daha yakın olduğu, kadınlarda ise tonsilla palatina'ya daha yakın olduğu görülse de bu farkın cinsiyetin ICA'nın duruşu üzerinde belirgin bir etkisi olmadığı saptandı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
With an eye on how age and gender affect the distance and angle between the internal carotid artery (ICA) and the oropharyngeal wall, this study investigates the anatomical relationship between these structures. Computed Tomography (CT) angiography images of 300 individuals aged 20-70 (150 males and 150 females) were selected retrospectively for the study. The distances and angles between ICA and the adjacent oropharynx wall including uvula, palatum durum, and tonsilla palatina were measured. The average age of the individuals participating in the study was 44.89±14.64 for males and 44.45±14.38 for females. It was found that there was no difference in the measurements according to gender (p>0.05). Although it was observed that the ICA was generally closer to the uvula in male and closer to the palatine tonsils in female, this difference was found to have no significant effect of gender on the position of the ICA (p>0.05).