İdiyopatik pulmoner fibrozis hastalarında sağlıkla ilişkili yaşam kalitesine etki eden faktörler
Factors affecting health-related quality of life in patients with idiopathic pulmonary fibrosis
  1. Tez No: 945490
  2. Yazar: MELİKE AK AYAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİCLE KAYMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş-Amaç: İdiyopatik pulmoner fibrozis (İPF), yüksek mortalite ve morbidite oranlarıyla seyreden, kronik ve ilerleyici bir interstisyel akciğer hastalığıdır. Son yıllarda, İPF ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi (SİYK) arasındaki ilişkiye dair farkındalık artsa da bu alandaki araştırmalar oldukça sınırlıdır. Bu nedenle çalışmamızda yeni tanı alan İPF hastalarında SİYK'ne etki ettiği klinik olarak öngörülen değişkenlerin etkisi incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi 23.11.2023-23.12.2024 tarihleri arasında ATS/ERS/JRS/ALAT 2022 rehberine göre yeni tanı alan 47 İPF'li hasta çalışmaya alındı. Hastaların demografik ve semptomatik özellikleri, solunum fonksiyon testleri ve karbonmonoksit difüzyon kapasiteleri, ekokardiyografik (EKO) incelemeleri, üst ve alt ekstremite egzersiz kapasiteleri kaydedilerek, bu parametrelerin kronik solunum hastalıkları anketi (KSHA) ile değerlendirilen SİYK'ne etkisi çoklu doğrusal regresyon analizi yapılarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan 47 hastanın %78.7'si erkek, %21,3'ü kadın olup ortalama tanı yaşı 69.79±6.72 yıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction- Purpose: Idiopathic pulmonary fibrosis (IPF) is a chronic and progressive interstitial lung disease with high mortality and morbidity rates. In recent years, awareness of the relationship between IPF and health-related quality of life (HRQOL) has increased, but research in this area is quite limited. Therefore, in our study, we investigated the effects of variables that are clinically predicted to affect HRQOL in newly diagnosed IPF patients. Materials and Methods: The study included 47 patients with IPF who were newly diagnosed according to the ATS/ERS/JRS/ALAT 2022 guideline between 23.11.2023 and 23.12.2024 at the University of Health Sciences Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital. Demographic and symptomatic characteristics of the patients, respiratory function tests and carbon monoxide diffusion capacities, echocardiographic (ECHO) examinations, upper and lower extremity exercise capacities were recorded, and the effects of these parameters on HRQOL assessed by the Chronic Respiratory Diseases Questionnaire (CRQ) were examined by multiple linear regression analysis. Results: Of the 47 patients included in the study, 78.7% were male and 21.3% were female, and the mean age at diagnosis was 69.79±6.72 years.