Egzersiz antrenmanının diyabetli sıçanlarda yağ asidi bağlayıcı protein 4 ekspresyonu üzerine etkisi
The effect of exercise training on fatty acid binding protein 4 expression in diabetic rats
- Tez No: 945595
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAZ BELVİRANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tip 2 diyabet, insülin eksikliği/insülinin organizmada etkin kullanılmaması sonucunda metabolizma bozuklukluklarına yol açan kronik bir hastalıktır. Fabkin hormonunun, diyabet üzerine etki ederek bu hastalığı ortadan kaldırabileceği düşünülmektedir. Diyabet tedavisinde, aerobik ve direnç egzersizleri kardiyovasküler ve metabolik faydalar sağlar. Çalışmanın amacı, erkek sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan tip 2 diyabette düzenli egzersizin iskelet kası, yağ ve karaciğer dokularında FABP4, ADK ve NADPK ekspresyonları üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmada 8-12 haftalık 32 adet erkek Wistar sıçan kullanıldı. Sıçanlar rastgele kontrol (n=6), diyabet (n=10), egzersiz (n=6) ve diyabet+egzersiz (n=10) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Diyabet ve diyabet+egzersiz grubundaki sıçanlar 4 hafta boyunca yüksek yağlı diyetle beslenip ardından 35 mg/kg streptozotosin intraperitoneal olarak uygulandı. Diyabet doğrulandıktan sonra 4 hafta boyunca egzersiz ve diyabet+egzersiz grubundaki sıçanlara yüzme egzersizi uygulandı. Çalışma boyunca diyabet grupları yüksek yağlı diyet ile beslendi. Deneyin sonunda anestezi altında sıçanlardan intrakardiyak kan alındı ve sıçanlar servikal dislokasyon yöntemiyle sakrifiye edilerek iskelet kası, karaciğer ve yağ dokusu alındı. Alınan dokularda FABP4, ADK ve NADPK ekspresonları RT-PCR, serum insülin seviyesi ELISA yöntemiyle analiz edildi. Serum insülin seviyesi diyabet grubunda kontrole göre yüksekti (p≤0,05) ve egzersiz ve diyabet+egzersiz gruplarında diyabet grubuna göre düşüktü (p≤0,05). Yağ dokusunda FABP4 ve ADK ekspresyonları diyabet grubunda kontrole göre yüksekti (p≤0,05). Kas ve yağ doku NDPK ekspresyonları egzersiz ve diyabet+egzersiz gruplarında diyabet grubuna göre yüksekti (p≤0,05).
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes is a chronic disease that leads to metabolic disorders as a result of either insulin deficiency or the ineffective utilization of insulin in the body. It is hypothesized that the Fabkin hormone may counteract diabetes through its effects on the disease. In the treatment of diabetes, both aerobic and resistance exercises provide cardiovascular and metabolic benefits. The aim of this study was to investigate the effects of regular exercise on the expression levels of FABP4, ADK, and NDPK in skeletal muscle, adipose, and liver tissues in an experimental model of type 2 diabetes in male rats. In this study, 32 male Wistar rats (8–12 weeks old) were used. The rats were randomly divided into four groups: control (n = 6), diabetes (n = 10), exercise (n = 6), and diabetes + exercise (n = 10). The rats in the diabetes and diabetes + exercise groups were fed a high-fat diet for 4 weeks, after which they received an intraperitoneal injection of 35 mg/kg streptozotocin. After diabetes was confirmed, the animals in the exercise and diabetes + exercise groups underwent a swimming exercise regimen for 4 weeks. Throughout the study, the diabetic groups continued on the high-fat diet. At the end of the experiment, intracardiac blood samples were collected under anesthesia, and the rats were sacrificed by cervical dislocation to collect skeletal muscle, liver, and adipose tissues. The expressions of FABP4, ADK, and NDPK in the collected tissues were analyzed using RT-PCR, while serum insulin levels were measured by ELISA. The results showed that serum insulin levels were significantly elevated in the diabetes group compared to the control group (p ≤ 0.05) and were significantly lower in both the exercise and diabetes + exercise groups compared to the diabetes group (p ≤ 0.05). In adipose tissue, the expression levels of FABP4 and ADK were higher in the diabetes group relative to the control group (p ≤ 0.05). Additionally, the expression levels of NDPK in muscle and adipose tissues were higher in both the exercise and diabetes + exercise groups compared to the diabetes group (p ≤ 0.05).