Akciğer kanseri nedeniyle radyoterapi uygulanan hastalarda ek beslenme desteği zamanlamasının etkileri
Effects of timing of supplemental nutritional support in patients undergoing radiotherapy for lung cancer
- Tez No: 945499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÖKSEL, DOÇ. DR. GÜLÇİN ERTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Akciğer kanseri tanısıyla definitif radyoterapi veya kemoradyoterapi uygulanan hastalarda malnütrisyon, sarkopeni ve beslenme desteğinin zamanlamasının yaşam kalitesi, sağkalım ve tedavi tolerasyonuna etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışma, prospektif gözlemsel kohort araştırma çalışması olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya, S.B.Ü. Dr. Ankara Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi radyasyon onkolojisi kliniğine, 01 Haziran 2021 ve 31 Mayıs 2024 tarihleri arasında başvuran, akciğer kanseri tanısıyla definitif radyoterapi veya kemoradyoterapi planlanan hastalar dahil edilmiştir. Çalışmanın primer sonlanım noktası yaşam kalitesi, sekonder sonlanım noktaları ise genel ve progresyonsuz sağkalım ile bunlara etki eden antropometrik ve klinik faktörlerin saptanması, tedavi süresince ve sonrasında vücut kitle indeksi (VKİ), yağsız vücut kitle indeksinin (YVKİ) zaman içindeki değişimi olarak belirlenmiştir. Yaşam kalitesi EORTC QLQ-C30 formu ile, VKİ ve YVKİ biyoimpedans analiz yöntemi ile, sarkopeni taraması SARC-F anketi ile radyoterapi süresinde haftalık olarak, ardından kontrol vizitlerinde uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmada yaşam kalitesi ve alt işlevleri değerlendirildiğinde, radyoterapi başlangıcında malnütre olan hastalarda, malnütre olmayanlara göre radyoterapi sürecinde duygusal işlev, sosyal işlev skorları daha çok azalmış, yorgunluk, iştah kaybı ve kabızlık semptom skorları ise daha çok artmıştır. Malnütre olmayan hasta grubunda erken veya geç beslenme desteği sağlanması ile genel yaşam kalitesi veya alt işlevlerinde fark saptanmamıştır. Radyoterapi başında malnütre olan hastalarda hem genel hem de progresyonsuz sağkalım olumsuz etkilenmiştir. Malnütre olmayan hastalarda erken beslenme desteği başlanması hem genel hem de progresyonsuz sağkalım süresini arttırmıştır. Erken beslenme desteği başlanması ile vücut kitlesi ve yağsız vücut kitlesi daha iyi korunmuştur. Malnütre hastalarda radyoterapi sırasında hastaneye yatış daha sık yapılmıştır. Sonuç: Akciğer kanserinde nütrisyonel durumunun tespiti ve malnütrisyona gidişin önlenmesi sağkalım, yaşam kalitesi ve tedavi tolerasyonu gibi faktörler üzerinde olumlu yönde etki gösterebilir. Özellikle beslenme açısından riskli kabul edilen ve kemoradyoterapi gibi zorlayıcı tedaviler planlanan hastalarda erken beslenme desteği ve nütrisyonel danışmanlık sağlanması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effect of malnutrition, sarcopenia and timing of nutritional support on quality of life, survival and treatment tolerance in patients with lung cancer undergoing definitive radiotherapy or chemoradiotherapy. Materials and Methods: The study was designed as a prospective observational cohort research study. Patients who were admitted to the radiation oncology clinic of S.B.U. Dr. Ankara Abdurrahman Yurtaslan Oncology Training and Research Hospital between June 01, 2021 and May 31, 2024 and who were scheduled for definitive radiotherapy or chemoradiotherapy for lung cancer were included in the study. The primary endpoint of the study was quality of life, and secondary endpoints were determined as overall and progression-free survival and the determination of anthropometric and clinical factors affecting them, and the change in body mass index (BMI) and lean body mass index (LBMI) over time during and after treatment. Quality of life was assessed with the EORTC QLQ-C30 form, BMI and BMI with bioimpedance analysis, and sarcopenia screening with the SARC-F questionnaire was performed weekly during radiotherapy and then at control visits. Results: When quality of life and sub-functions were evaluated in the study, patients who were malnourished at the beginning of radiotherapy had more decreased emotional function and social function scores and more increased fatigue, loss of appetite and constipation symptom scores than non-malnourished patients during radiotherapy. In the non-malnourished patient group, no difference was found in general quality of life or sub-functions with early or late nutritional support. Both overall and progression-free survival were negatively affected in patients with malnutrition at the beginning of radiotherapy. In patients who were not malnourished, early initiation of nutritional support increased both overall and progression-free survival. Body mass and lean body mass were better preserved with early initiation of nutritional support. Malnourished patients were more frequently hospitalized during radiotherapy. Conclusion: Detection of nutritional status and prevention of progression to malnutrition in lung cancer may have a positive effect on factors such as survival, quality of life and treatment tolerance. It is important to provide early nutritional support and nutritional counseling, especially in patients who are considered to be at nutritional risk and in patients who are scheduled for challenging treatments such as chemoradiotherapy.