Kadınlarla ilgili hükümlere yaklaşımı açısından İbn Aşûr tefsiri
Ibn Ashur's tafseer in terms of its approach to judgments related to women
  1. Tez No: 945505
  2. Yazar: BUSHRA SHABANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, modern dönemin önemli tefsirlerinden biri olan İbn Âşûr'un“et-Tahrîr ve't-Tenvîr”adlı eserinde kadınlarla ilgli hükümlere yaklaşımı ele alınmıştır. Bu tezde, İbn Âşûr'un kadınlarla ilgili âyetleri nasıl yorumladığını, bu yorumların klasik İslâm hukuku ve modern yaklaşımlar açısından nasıl bir anlam ifade ettiğini incelenmiştir. Araştırma, İbn Âşûr'un kadınlarla ilgili hükümlere dair görüşlerinin hem geleneksel tefsir anlayışına hem de modern, sosyal ve hukuki ihtiyaçlara nasıl bir denge sunduğunu orta koymayı hedeflemektedir. Birinci bölümde, müfessirin Kur'ân-ı Kerîm âyetlerinden hareketle et-Tahrîr ve't-Tenvîr tefsirinde kadına genel bakışı, cinsiyet statüleri açısından konumunu ve ahlâk ilkeleri çerçevesindeki değerlendirmeleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, kadınlara özgü ibadet hükümleri incelenmiştir. Özellikle hayız, nifâs, istihâza, kadınların örtünmesi gibi konulara dair müfessirin yorumları değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise, kadınlara yönelik hukukî hükümlere yaklaşımı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the approach to judgments related to women in“etTahrir wa't-Tanwir”a significant modern-era exegesis by Ibn Ashur is examined. The thesis analyzes how Ibn Ashur interpreted verses concerning women and explores the implications of these interpretations within the frameworks of classical Islamic jurispudence and modern prespectives. The research aims to demonstrate how Ibn Ashur's views on judgments related to women provide a balance between traditional exegetical approaches and contemporary social, legal and societal needs. The first chapter discusses the exegete's general view of women in at-Tahrir wa't-Tanwir, based on verses from the Qur'an, considering their status in terms of gender and within the framework of moral principles. The second chapter analyzes rulings related to acts of worship specific to women. In particular, the exegete's interpretations on issues such as menstruation (hayd), postpartum bleeding (nifâs), irregular bleeding (istihâda) and women's veiling are evaluated. The third chapter explores İbn Ashur's approach to legal rulings concerning women.