Fizyoterapi Rehabilitasyon ve Ebelik bölümü lisans öğrencilerinin pelvik taban sağlığı bilgi ve farkındalık düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of pelvic floor health knowledge and awareness levels of Physiotherapy Rehabilitation and Midwifery undergraduate students
  1. Tez No: 945511
  2. Yazar: FERVE TÜRKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN BAKIRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü ile Ebelik bölümünde okuyan lisans öğrencilerinin pelvik taban sağlığı hakkında bilgi düzeylerini ve farkındalıklarını değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Yöntem: Kesitsel çalışmamıza, Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rahabilitasyon (FTR) bölümü ile Ebelik bölümünde 2., 3., ve 4. sınıfta lisans eğitimi gören 418 öğrenci dahil edildi. Dâhil edilme kriterlerine göre uygun toplam 393 öğrenci ile çalışma tamamlandı. Öğrencilere araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Veri ve Değerlendirme Formu ile Pelvik Taban Sağlığı Bilgi Testi (PTSBT) yüz yüze uygulandı. Katılmıcı verileri“IBM SPSS Statistics Version 25”paket programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate and compare the knowledge level and awareness regarding pelvic floor health among undergraduate students in the Departments of Physiotherapy and Rehabilitation and Midwifery. Methods: This cross-sectional study included 418 students from the 2nd, 3rd, and 4th years of the Departments of Physiotherapy and Rehabilitation and Midwifery at Ege University Faculty of Health Sciences. The study was completed with a total of 393 students who met the inclusion criteria. A Demographic Data and Assessment Form and the Pelvic Floor Health Knowledge Test, developed by the researcher, were administered to the participants through face-to-face surveys. Participant data were analyzed using the“IBM SPSS Statistics Version 25”package program.