Üstün zekalı ve yetenekli öğrencilerin mühendislik ve proje tasarım süreç becerilerini geliştirmeye yönelik bütünleştirilmiş 3D ve robotik araç teknolojileri uygulama programının geliştirilmesi
Development of an integrated 3D and robotic tools technology application program aimed at enhancing the engineering and project design process skills of gifted and talented students
  1. Tez No: 945512
  2. Yazar: CÜNEYT AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZİLET KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
Son yıllarda teknolojide oldukça hızlı gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmeler doğrultusunda bireysel ve toplumsal ihtiyaçlar da değişmektedir. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenen güncelleme işlemleri öğretim programları yoluyla işe koşulmaktadır. Bilginin hızla arttığı günümüzde bu artış hızına paralel olarak yeni teknolojik kavramlar ve ürünler hayatımıza girmeye devam etmektedir. Örneğin üç boyutlu yazıcılar ve robotik araçlar bu teknolojik ürünlerden bazılarıdır. Bu araştırmanın amacı üstün zekalı ve yetenekli öğrencilerin mühendislik ve proje tasarım süreç becerilerinin geliştirilmesinde bütünleştirilmiş 3d ve robotik araç teknolojileri öğretim programının tasarım ilkelerinin belirlenmesi ve etkisinin nasıl olduğunun incelenmesidir. 3D teknolojileri ve robotik araçlarının bütünleştirilmesi, her iki teknolojinin bütünleşik olarak ele alınması temelinde bir program ortaya konulması ve nihayetinde bu program geliştirme sürecinde tasarım ilkelerine ulaşmak amacıyla tasarım tabanlı araştırma yöntem olarak belirlenmiştir. Tasarım tabanlı araştırma yöntemi kapsamında analiz- problem, tasarım ve uygulama aşamalarına yönelik olarak döngüsel süreçte, uygulama öncesinde beş özel yetenekleri geliştirme programı öğrencisi ile odak grup görüşmesi, altı özel yetenekleri geliştirme programı öğrencisi ile de yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca üç alan uzmanı da süreçte görüşlerini bildirmiştir. Uygulama aşamalarında toplamda on altı bireysel yetenekleri fark ettirme programı öğrenci ile araştırma yürütülmüştür. Katılımcı öğrenciler ile yapılan görüşmeler, her iki uygulama sürecine dair form ve rubrikler ile araştırmacı ve katılımcı günlüklerinden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Üstün zekalı ve yetenekli öğrencilere yönelik geliştirilen bütünleştirilmiş program genel olarak katılımcı öğrencilerin mühendislik tasarım ve proje tasarım süreç becerilerinin gelişimini desteklemiştir. Öğrencilerin program genelinde ele alınan kazanımlara ulaştıkları görülmüştür. Bu sonuçlara göre üç boyutlu teknolojiler ve robotik araçların bütünleştirilmesi ve farklılaştırılmasını temele alan öğretim programının üstün zekalı ve yetenekli öğrencilerin bazı becerilerinin gelişmesinde etkili olmuştur. Ortaya konulan ürünler ve proje çıktıları ile üstün zekalı ve yetenekli öğrencilerin 3D tasarım ve robotik araç teknolojilerini bütünleştirdikleri görülmüştür. Mühendislik tasarım sürecinin her bir aşaması için uygulayıcılara ve program geliştirme uzmanlarına yol gösterecek bilgiler verdiği, mühendislik tasarım süreci aşamalarının uygulanmasında karşılaşılabilecek problemlere yönelik tasarım ilkeleri ile çözüm önerileri sunulduğu söylenebilir. Araştırma sonucunda otuz bir adet tasarım ilkesine ulaşılmıştır. Bu sonuçlar bağlamında mühendislik tasarım sürecinin işlevselliğinin artırılması her bir adımının nasıl ele alınacağı ve proje tasarımında nasıl bir yol izlenmesi gerektiği sorularına yanıt olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there have been rapid developments in technology. In line with these developments, individual and social needs are also changing. The updating processes shaped in line with these needs are put into practice through curricula. In today's world where knowledge is increasing rapidly, new technological concepts and products continue to enter our lives in parallel with this increase. For example, three-dimensional printers and robotic tools are some of these technological products. The aim of this study is to determine the design principles of the integrated 3D and robotic tool technologies curriculum and to examine how it affects the development of engineering and project design process skills of gifted and talented students. Design-Based Research was determined as a design-based research method in order to integrate 3D technologies and robotics tools, to put forward a program based on the integrated consideration of both technologies, and ultimately to reach design principles in this program development process. Within the scope of the design-based research method, focus group interviews were conducted with five special abilities development program students and semi-structured interviews were conducted with six special abilities development program students in the cyclical process for the analysis-problem, design and implementation stages. In addition, three field experts also gave their opinions in the process. The research was conducted with a total of sixteen individual talents awareness program students in the implementation phases. The data obtained from the interviews with the participant students, the forms filled out by the students in both implementation phases, and the researcher and participant diaries were analyzed. The integrated program developed for gifted and talented students generally supported the development of participating students' engineering design and project design process skills. It was observed that the students achieved the outcomes addressed throughout the program. According to these results, the curriculum based on the integration and differentiation of three-dimensional technologies and robotic tools was effective in the development of some skills of gifted and talented students. With the products and project outputs, it was seen that gifted and talented students integrated 3D design and robotic tool technologies. It can be said that the phases provide information to guide practitioners and curriculum development experts for each phase of the engineering design process, and design principles and solution suggestions are offered for the problems that may be encountered in the implementation of the engineering design process phases. As a result of the research, thirty-one design principles were reached. In the context of these results, it is thought that increasing the functionality of the engineering design process will answer the questions of how each step will be handled and what kind of a path should be followed in project design.