Kadın hastalıkları ve doğum kliniklerinde yatan hastaların şefkat ve hemşirelik bakım kalitesi algılarının değerlendirilmesi
Evaluation of compassion and nursing care quality perceptions of patients hospitalized in gynecology and obstetrics clinics
- Tez No: 945516
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ÇATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, kadın hastalıkları ve doğum kliniklerinde tedavi ve bakım gören hastaların, hemşirelerin şefkatli yaklaşımlarına ve hemşirelik bakım kalitesine dair algılarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipteki araştırma, Ekim 2024- Ocak 2025 tarihleri arasında İstanbul ili merkez ilçesinde yer alan bir şehir hastanesinin kadın hastalıkları ve doğum kliniklerinde tedavi ve bakım gören 402 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu'', ”5 Maddelik Şefkat Ölçeği“ ve ”Bakım Davranışları Ölçeği-24" ile elde edildi. Veriler, IBM SPSS Statistics Version 22.0 yazılımı kullanılarak analiz edildi. Hastaların demografik özellikleri ile şefkat ve hemşirelik bakım kalitesine ilişkin algı puanları arasındaki ilişki ise parametrik yöntemler kullanılarak analiz edildi. Araştırmaya katılan hastaların %33,3'ü 41-50 yaş grubundadır. Hastaların %29,1'inin kronik hastalığının olduğu, %60,9'unun daha önce hastaneye yattığı, %50,2'sinin sağlık durumlarını iyi olarak değerlendirirken %43,3'ünün orta olarak değerlendirdiği ve %65,9'unun hemşirelik bakımını yeterli bulduğu belirlenmiştir. Hastaların şefkat ölçeği toplam puanlarının ortalaması 15,105±3,882; bakım davranışları ölçeği puan ortalaması ise 4,150±0,720 olarak bulunmuştur. Hastaların 5 Maddelik Şefkat Ölçeği puan ortalamaları ile Bakım Davranışları Ölçeği-24 puan ortalamaları arasında pozitif ve güçlü bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the perceptions of patients receiving treatment and care in gynecology and obstetrics clinics regarding nurses' compassionate approaches and nursing care quality. The descriptive and correlational study was conducted between October 2024 and January 2025 with 402 patients receiving treatment and care in the gynecology and obstetrics clinics of a city hospital located in the central district of Istanbul province. The research data were obtained with the“Descriptive Information Form”,“5-item Compassion Measurement Tool”and“Caring Behaviors Inventory-24”. The data were analyzed using IBM SPSS Statistics Version 22.0 software. The relationship between the demographic characteristics of the patients and their perception scores regarding compassion and nursing care quality was analyzed using parametric methods. Of the patients who participated in the study, 33.3% were in the 41-50 age group. It was determined that 29.1% of the patients had chronic diseases, 60.9% had been hospitalized before, 50.2% evaluated their health status as good, 43.3% evaluated it as moderate, and 65.9% found the nursing care adequate. The mean total score of the compassion scale was 15.105±3.882 and the mean score of the care behaviors scale was 4.150±0.720. It was found that there was a positive and strong relationship between the mean scores of the 5-item Compassion Scale and the mean scores of the Care Behavior Scale-24.