Directed motivational currents and mindsets: An exploration of the Turkish EFL context
Yönlendirilmiş motivasyonel akımlar ve zihniyetler: Türk öğrencilere İngilizce öğretimi bağlamında bir araştırma
- Tez No: 945517
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRİM HÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, Türkiye bağlamında öğrencilerin dil öğrenim süreçlerinde yönlendirilmiş motivasyonel akımlar ile ilişkilerini ve dil öğrenimlerinde zihniyetlerini incelemektedir. Araştırma, Denizli Pamukkale Üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği programında eğitim gören 63 yetişkin öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma için nitel tanımlayıcı araştırma deseni benimsenmiştir. Veri toplama süreci öğrencilerle birebir yüz yüze görüşme kullanılarak toplanmıştır. Veri toplama amaçlı yarı yapılandırılmış röportaj soruları hazırlanmıştır. Veri yönetimi ve analizi için MAXQDA Analytics Pro 2022 kullanılmıştır. Veri analizi sonucu toplam 14 farklı yönlendirilmiş motivasyonel akım ve üç adet zihniyet koduna ulaşıldı. Sonuçlar çalışmaya katılan öğrencilerin yönlendirilmiş motivasyonel akım deneyimlerken keyif aldıklarını fakat buna rağmen stresli ve kaygılı hissettiklerini gözler önüne serdi. Diğer taraftan, katılımcılar yönlendirilmiş motivasyonel akım deneyimleri boyunca daha üretken olduklarını bildirmiştir. Ayrıca, katılımcıların büyük bir çoğunluğu böyle bir deneyimi tekrar yaşamaya istekli olduklarını belirtmiştir. Katılımcıların yönlendirilmiş motivasyonel akım deneyimini, dil öğrenimi yolculuklarında çoğunlukla lisede ve üniversite giriş sınavına hazırlandıkları yılda yaşadıkları vurgulanmıştır. Katılımcıların neredeyse yarısı dil öğrenme kapasitemizin değişebileceğine inandığı fakat diğer yarısının inanmadığı sonucuna varılmıştır. Dil kapasitemizin değişebileceğine inananların, becerilerimizin gelişebileceğine inananlardan daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Yönlendirilmiş motivasyonel akımlar ile zihniyet arasında dil öğrenimi bağlamında herhangi bir ilişki bulunamamıştır. Araştırma bulgularından hareketle dil öğreniminde yönlendirilmiş motivasyonel akım ve zihniyet üzerine gelecekteki araştırmalar için çeşitli öneriler ve çıkarımlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research investigates the relationships between directed motivational currents and the mindsets of students in language learning processes in the context of Türkiye. The research was conducted with 63 adult students studying in the English Language Teaching program at Pamukkale University in Denizli. A qualitative descriptive research design was adopted for this study. The data collection process was carried out using one-on-one face-to-face interviews with students. Semi-structured interview questions were prepared for data collection. MAXQDA Analytics Pro 2022 was used for data management and analysis. As a result of the data analysis, a total of 14 different directed motivational current and three mindset codes were reached. The results revealed that the students who participated in the study enjoyed experiencing the directed motivational currents but still felt stressed and anxious. On the other hand, participants reported being more productive during their directed motivational currents experience. Furthermore, a large majority of participants indicated that they would be willing to re-experience such an experience. It was emphasized that the participants experienced the directed motivational currents during their language learning journey, mostly in high school and in the year, they were preparing for the university entrance exam. It was concluded that almost half of the participants believed that our language learning intelligence could change, but the other half did not. It has been found that there are more people who believe that our language capacity can change than that our skills can improve. No relationship has been found between directed motivational currents and mindset in the context of language learning. Based on the research findings, various suggestions and implications for future research on directed motivational currents and mindsets in language learning are presented.