3D printer ile farklı daimi reçine materyallerinden üretilen implantüstü kronların mekanik ve fiziksel özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the mechanical and physical properties of implant-supported crowns fabricated from different permanent resin materials using 3D printing technology
- Tez No: 945518
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖZDEMİR DOĞAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sabit dental restorasyonlarda kullanılan farklı üretim teknikleriyle elde edilen daimi reçine materyallerin mekanik ve fiziksel özelliklerini karşılaştırarak, dijital üretim yöntemlerinin klinik başarıya etkisini değerlendirmektir. Bu kapsamda, 3D baskı teknolojisi ile üretilen beş farklı marka daimi reçine materyali ile freze yöntemiyle üretilen hibrit seramik materyalin kırılma direnci, yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertlik özellikleri incelenmiştir. Yöntem: Beş farklı 3D baskı hibrit reçine materyali ve bir freze yöntemiyle üretilmiş hibrit seramik olmak üzere altı grup oluşturuldu. Her gruptan 20 molar diş formunda kron üretildi, yaşlandırma öncesi ve sonrası değerlendirilmek üzere ikiye ayrılarak toplam 120 kron üzerinde kırılma dayanımı testi uygulandı. 120 disk örneği ise her grup için 10 disk mikrosertlik ve 10 disk yüzey pürüzlülüğü (Ra) analizi yapılacak şekilde ikiye ayrıldı. Böylece toplamda 240 örnek değerlendirildi. Kronlar, kendi gruplarına ait materyallerle hazırlanarak rezin siman ile parmak basıncı altında simante edildi ve universal test cihazında kırılma dayanımı testine tabi tutuldu. Disk örneklerinin yüzey pürüzlülüğü, profilometre cihazıyla üç noktadan ölçülerek ortalama Ra değerleri hesaplandı. Mikrosertlik testleri, Vickers elması ile donatılmış otomatik mikrosertlik test cihazı ile yapılıp her diskin üç noktasından alınan ölçümlerin ortalaması alındı. Tüm gruplar yaşlandırma protokolüne (termal çevrim) tabi tutuldu, ardından testler tekrarlanarak yaşlandırmanın etkisi değerlendirildi. Veriler SPSS programı ile istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the mechanical and surface properties of hybrid ceramic materials produced using different fabrication techniques for fixed dental restorations, and to evaluate the clinical relevance of digital manufacturing technologies. In this context, five different brands of permanent hybrid resin materials fabricated using 3D printing technology and one hybrid ceramic material produced by milling were examined in terms of fracture resistance, surface roughness, and microhardness. Materials and Methods: Six groups were formed, including five different 3D-printed resin materials and one milled hybrid ceramic. From each group, 20 molar-shaped crowns were produced and divided into two subgroups for pre-aging and post-aging evaluations, resulting in a total of 120 crowns subjected to fracture resistance testing. Additionally, 120 disk-shaped specimens were prepared: 10 from each group were used for microhardness analysis and the remaining 10 for surface roughness (Ra) analysis. In total, 240 specimens were evaluated. Crown specimens were cemented using resin cement under finger pressure and subjected to fracture resistance testing using a universal testing machine. Surface roughness of the disks was measured using a profilometer at three different points, and the mean Ra values were recorded. Microhardness tests were performed using an automated Vickers hardness testing machine, and the mean values were calculated from three indentations per disk. All specimens were subjected to an artificial aging protocol (thermal cycling), and the same tests were repeated to assess the effect of aging. Data were statistically analyzed using SPSS software.