Elit Tekvando ve Kickboks sporcularında düşüş yüksekliğinin gerilme-kısalma döngüsü verimliliği ve performans üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of drop height on stretch-shortening cycle efficiency and performance in elite Taekwondo and Kickboxing athletes
  1. Tez No: 945537
  2. Yazar: MEHMET ZEKİ KAYA
  3. Danışmanlar: DR. SEYED HOUTAN SHAHIDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, elit Taekwondo ve Kickboks sporcularında farklı yüksekliklerden (15, 30, 45, 60 ve 75 cm) yapılan düşüş sıçramaları yoluyla plyometrik performansı ve esnek-kasılma döngüsü (SSC) verimliliğini değerlendirmektedir. SSC, patlayıcı hareketler, çeviklik ve hızlı kuvvet üretimi gibi Kickboks ve Taekwondo'nun temel unsurlarında önemli bir rol oynamaktadır. Bacak kuvveti, Powerlink taşınabilir cihazı (Almanya) kullanılarak ölçülmüş, düşüş sıçramaları ise Witty mat (İtalya) kullanılarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların yaş ortalamaları, tekvando grubunda 24.02 ± 2.23 yıl, kickboks grubunda ise 23.30 ± 2.11 yıl olarak bulunmuştur. Boy ortalamaları sırasıyla 179.64 ± 5.58 cm ve 179.44 ± 5.58 cm; kilo ortalamaları ise 72.95 ± 5.02 kg ve 71.67 ± 4.92 kg olarak belirlenmiştir. Vücut yağ yüzdesi tekvando sporcularında kickboks sporcularına göre anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur (p = 0.005). DJ testi sonuçlarına göre, 30 cm ve 45 cm yüksekliklerde tekvando grubunun RSI değerleri, kickboks grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksektir (p = 0.019 ve p = 0.014). Diğer yüksekliklerde anlamlı fark saptanmamıştır. RSI değerleri, her iki grupta da 45 cm yükseklikte en yüksek seviyeye ulaşmış, bu seviyenin üzerinde ise azalma göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates plyometric performance and flexibility-contraction cycle (SSC) efficiency in elite Taekwondo and Kickboxing athletes through drop jumps from different heights (15, 30, 45, 60 and 75 cm). The SSC plays an important role in the fundamental elements of Kickboxing and Taekwondo, such as explosive movements, agility and rapid force production. Leg strength was measured using the Powerlink portable device (Germany), and fall jumps were assessed using the Witty mat (Italy). The mean age of the participants was 24.02 ± 2.23 years in the taekwondo group and 23.30 ± 2.11 years in the kickboxing group. Their mean heights were 179.64 ± 5.58 cm and 179.44 ± 5.58 cm, respectively; The average weights were determined as 72.95 ± 5.02 kg and 71.67 ± 4.92 kg. The body fat percentage of taekwondo athletes was significantly lower than that of kickboxers (p = 0.005). According to DJ test results, RSI values were significantly higher in the taekwondo group at 30 cm and 45 cm heights compared to the kickboxing group (p = 0.019 and p = 0.014, respectively). No significant differences were observed at other heights. For both groups, the highest RSI values were recorded at the 45 cm platform, after which a decline was observed.