Önlenebilir felaketlerde sismik deprem analizleri: Saraydüzü örneği
Seismic earthquake analyses in preventable disasters: The case of Saraydüzü
  1. Tez No: 945538
  2. Yazar: BETÜL ÇINKIR KURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ DERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Türkiye, aktif tektonik kuşaklar üzerinde yer alması nedeniyle yüksek düzeyde sismik risk taşıyan ülkelerden biridir. Bu bağlamda, depremlerin etkilerini azaltmaya yönelik çalışmalar büyük önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında, Kuzey Anadolu Fay Zonu'na yakın konumda bulunan Sinop ili Saraydüzü ilçesi özelinde, yerleşim yerinin jeoteknik özellikleri, mevcut yapı stoğunun durumu ve tarihsel deprem kayıtları detaylı biçimde incelenmiştir. Analiz sürecinde, sismik tehlike analizi, zemin sınıflandırması (Vs(30) yöntemi), yapı envanteri değerlendirmesi ve özellikle deprem senaryolarının modellenmesi amacıyla ELER v3.0 (Earthquake Loss Estimation Routine) yazılımı ile Erdik ve Eren (1983) tarafından önerilen, Türkiye koşullarına özgü geliştirilmiş ampirik azalım bağıntısı kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, orta ölçekli yerleşim yerlerinin de büyük şehirler kadar sismik tehlike altında olduğunu ortaya koymakta, bu tür bölgeler için hazırlık çalışmalarının önemine dikkat çekmektedir. Saraydüzü özelinde hazırlanan analizlerin, benzer özellikler taşıyan diğer yerleşim alanları için de örnek teşkil edeceği ve Türkiye'nin depremle mücadele politikalarına yerel ölçekte destek sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to its location on active tectonic belts, Turkey is considered one of the countries with a high level of seismic risk. In this context, efforts aimed at reducing the impacts of earthquakes are of critical importance. This thesis focuses on the Saraydüzü district in Sinop province, located near the North Anatolian Fault Zone, and examines the area's geotechnical properties, the condition of the existing building stock, and historical earthquake records in detail. The analysis process involved seismic hazard analysis, soil classification based on the Vs(30) method, building inventory evaluation, and, in particular, earthquake scenario modeling. For this purpose, the ELER v3.0 (Earthquake Loss Estimation Routine) software was used in combination with the empirical attenuation relationship proposed by Erdik and Eren (1983), which was specifically developed for Turkish conditions. The findings reveal that medium-sized settlements are exposed to seismic risks comparable to those of large cities, thereby emphasizing the need for proactive preparedness measures in such areas. The analyses conducted for Saraydüzü are expected to serve as a reference model for other settlements with similar characteristics and to support Turkey's earthquake mitigation policies at the local level.