Önasya'da MÖ.III. ve II.Bine ait bezemeli madeni kaplar
- Tez No: 94556
- Danışmanlar: PROF.DR. AYKUT ÇINAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
133 ÖZET Önasya'da, gerek MÖ.m.Bin ve gerekse MÖ.HBin'e ah bezemeli madeni kapların büyük bir çoğunluğu mezarlardan tespit edilmiştir. Daha az olmak üzere saray ve mabed yapılarından da çıkartılmıştır. Bezemeli madeni kaplar çoğunlukla değerli madenlerden yapılmıştır. Altın ve gümüş, bakır/tunça göre daha fazla tercih edilmiştir. Çanaklar, diğer kap formlarına göre daha çok bezenmiştir. Bardak ve kadehlerin hepsinin altın, gümüş veya elektrumdan yapılmış olması ise dikkat çekicidir. MÖ.nLBinde kazıma(çizi ve yiv) ve oluk bezeme teknikleri, MÖ.ILBinde ise repousse tekniği daha çok görülmektedir. Repousse tekniği ile konulu tasvirler işlenmiştir. MÖ.nLBinde geometrik ve bitkisel motiflerin ağırlıkta olduğu, geometrik motiflerden; paralel çizgiler, zigzag ve balık kılçığı motifleri, bitkisel motiflerden de; rozet motifinin daha sıklıkla işlendiği görülmektedir. Figüratif motiflerde, hayvan tasvirlerinden evcil ve av hayvanları daha çok işlenmiştir. İnsan tasvirleri, hayvan tasvirlerine göre daha az olup, tapan ve karışık yaratıktan oluşmaktadır. MÖ.ILBinde ise, figüratif motiflerin arttığı görülmektedir Özellikle insan tasvirlerinde tanrı ve karışık yaratıklar çoğalmaktadır. Kral, müzisyenler, avcılar ve esirler işlenen diğer tasvirlerdendir. Hayvan tasvirlerinde av hayvanları çoğunlukla işlenmiştir. Her iki Dönemde de, konuların; tanrıya tapma, tanrıya sunumda bulunma ve av sahneleri bereketle bağlantılı olduğunu göstermektedir. Mezar ve saray yapılarından çıkartılan bezemeli madeni kaplardan farklı olarak mabedlerden çıkartılan bu tip kaplar, kral veya saray görevlileri tarafından tanrıya adanmıştır. Bunlar, mabed malı olarak düşünüldüğünde, dini törenlerde kullanılan birer kült kabı olarak değerlendirmek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
134 SUMMARY Most of the decorated metal vases from the Near East dating to the 3rd and 2nd Millennium B.C. come from graves. The rest were found in temple and/or palace structures. Decorated metal vessels were usually made of precious metals. Gold and silver were the dominant metals to be used in the production of these vessels when compared to copper/bronze. Bowls were decorated more than the other vessel types. It must be stressed that all the cups were made either of gold, silver or electrum. Incised and fluted decoration is the main technique used during the 3rd Millennium B.C. while repousse is the dominating decoration technique of the 2nd Millenium B.C. Geometric (paralel lines, zig zag and herringbone) and floral (rozets) motifs are the most commonly used during the 3rd Millennium B.C. Among the figural representations, domesticated and wild animals represent the most common group. Human figures are less common and include praying figures or mixed creatures. As we enter the 2nd Millennium, a considerable increase can be seen in the representation of figural motifs. Gods and mixed creatures become the dominating figures in the figural representations. Kings, musicians, hunters and slaves are the other represented figural motifs. Wild animals are the main motifin hunting scenes. Religious scenes, like praying or libation, and hunting scenes that can be seen in both periods, can all be interpreted in relation with productivity. Vessels bearing this type of figural representations were found in temples rather than in graves or palaces as gifts for gods given by the kings or high priests of the temples. As a result these vessels have to be considered as belonging to the cult inventory of the temples which were used during the religious ceremonies.