Hastalarda yumurta toplama işlemisırasında ağrı eşiği ile analjezik tüketimiarasındaki korelasyon. Açık etiket, tek kol,non randomize çalışma
Correlation between pain threshold and analgesicconsumption during oocyte collection in patients. An openlabel, single arms, non-randomized study
- Tez No: 945559
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH UĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Transvajinal oosit aspirasyonu (OPU) işlemi ağrılı bir işlem olarak değerlendirilebilir. OPU sırasında hastalara çeşitli anestezi yöntemleri uygulanır. Yapılan çalışmalarda uygulanan anestezik ajanların oosit kalitesi üzerine zararlı etkilerine dair veriler litaratürde mevcuttur. Biz bu çalışmada ağrı eşiği ölçülen hastaların ihtiyacı olan anestezi ile ağrı eşiklerinin korelasyonunu görmeyi ve gereksiz analjezik kullanımından kaçınmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma; prospektif, açık etiketli, tek kollu ve non-randomize olarak planlanmıştır. Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Kadın Doğum kliniğinde IVF tedavisi nedeniyle oosit toplama işlemi uygulanacak 18-50 yaş arası 41 kadın hasta dahil edilmiştir. Hastalara Spielberg Durumluk (anlık) ve Sürekli Kaygı Ölçeği anketi yapılarak hastaların mevcut işlem öncesi stres ve kaygı düzeyleri değerlendirilerek kayıt altına alınmıştır. Hastalarda ağrı eşiği; algometre (Commander Echo Algometer JTECH Medical, midvale, UT, USA) ile bir kas bölgesinden (deltoid) ve iki kemik bölgesinden (başparmak ve midtibia) bilateral olarak üçer kez ölçülmüş; 3 bölgenin ortalaması alınarak genel vücut için basınç ağrı eşiği ortalaması hesaplanmıştır. Hastalar nabız oksimetresi, EKG ve noninvaziv kan basıncı aleti ile monitörize edilmiştir. İşlemden beş dakika önce intravenöz yolla 1.5 mg midazolam uygulanmıştır. Ardından bilinçli sedasyon yöntemi ile prosedür boyunca hastalara HKA ile 15 cc propofol %1 (150 mg), 5 cc fentanil (250 μg) den hazırlanan 20 cc mayiden her bolus 2 cc (15 mg propofol ve 25 μg fentanil) olacak şekilde kilitleme süresi olmadan verilmiştir. Hastalar ağrı hissettiklerinde HKA cihazı üzerindeki düğmeye basarak analjezik talep etmişlerdir. İşlem boyunca hastaların hemodinamik parametreleri (SAB, DAB, OAB, KAH, SpO2) RSS, FS değerleri kaydedilmiştir. İşlem sonrası hastalar ayılma ünitesinde bulantı, kusma ve solunum depresyonu açısından yakın takip edilmiştir. Toplam folikül sayısı, embriyo sayısı ve gebelik durumu kayıt altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Transvaginal oocyte retrieval (OPU) is a painful procedure that requires the use of various anesthetic techniques. Several studies in the literature have reported potential detrimental effects of anesthetic agents on oocyte quality. In this study, we aimed to investigate the correlation between the pain thresholds of patients, measured preoperatively, and the amount of anesthetic agents required during the procedure. Materials and Methods: This study was designed as a prospective, open-label, singlearm, non-randomized clinical investigation. A total of 41 female patients, aged between 18 and 50 years and scheduled to undergo transvaginal oocyte retrieval (OPU) as part of in vitro fertilization (IVF) treatment at Erciyes University Department of Obstetrics and Gynecology, were enrolled. To assess preprocedural stress and anxiety levels, all participants completed the Spielberger State-Trait Anxiety Inventory (STAI), which evaluates both state (situational) and trait (baseline) anxiety. Pain thresholds were measured using a pressure algometer (Commander Echo Algometer, JTECH Medical, Midvale, UT, USA) at one muscular site (deltoid) and two bony sites (thumb and midtibia) bilaterally. Each site was tested three times, and the mean value from the three regions was used to calculate an overall pressure pain threshold (PPT) average for the body. All patients were monitored with pulse oximetry, electrocardiography (ECG), and non-invasive blood pressure measurement. Five minutes prior to the procedure, 1.5 mg of intravenous midazolam was administered. Conscious sedation was subsequently initiated using patient-controlled analgesia (PCA). A 20 cc solution was prepared, consisting of 15 cc of 1% propofol (150 mg) and 5 cc of fentanyl (250 μg). This solution was delivered in 2 cc boluses (containing 15 mg propofol and 25 μg fentanyl) without a lockout interval. Patients were instructed to press the PCA button upon experiencing pain. Throughout the procedure, hemodynamic parameters, including systolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure (DAP), mean arterial pressure (MAP), heart rate (HR), and peripheral oxygen saturation (SpO₂), were continuously monitored. Additionally, Ramsay Sedation Score (RSS) and Facial Expression Scale (FS) values were recorded. xii Postoperatively, patients were closely monitored in the recovery unit for nausea, vomiting, and respiratory depression. The number of retrieved follicles, embryos, and pregnancy outcomes were also documented.