An investigation into the concept of science, the scientist, the science lesson, and the science classrooms among secondary school students through metaphors
Ortaokul öğrencilerinin bilim , bilim insanı, fen dersi ve fen sınıfları kavramlarını metaforlar aracılığıyla incelenmesi
  1. Tez No: 945561
  2. Yazar: ZEYNEP GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. NASSER MANSOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Exeter
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Araştırma Yöntemleri ve İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Fen eğitimi bu çağda önemli bir yer tutmaktadır ve bu, bilgi ve yenilikteki gelişmeleri de içermektedir. Bu nedenle birçok ülke fen eğitiminin kalitesini artırmaya çalışmaktadır. Öğrencilerin fen kavramlarına ilişkin düşünce, deneyim ve tutumlarının ortaya çıkarılması, fen eğitiminin düzeyinin belirlenmesinde oldukça önemlidir. Bu araştırmada İngiltere'deki öğrencilerin fen kavramlarına ilişkin düşünce ve deneyimleri ile ideal fen dersi ve sınıfına ilişkin betimlemeleri ortaya çıkarılmıştır. Bu araştırma, nitel bir çalışma yöntemi olan fenomenoloji kullanılırken, katılımcılar amaçlı örnekleme stratejisi kullanılarak seçilmiştir. 2015-2016 eğitim-öğretim yılında 140 sekizinci ve dokuzuncu sınıf öğrencisinin metafor kullanımına ilişkin veriler toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre sekizinci ve dokuzuncu sınıf öğrencileri fen kavramlarını benzer ifadelerle tanımlamakta, ancak farklı ifadelere vurgu yapmaktadırlar. Sekizinci ve dokuzuncu sınıf öğrencileri bilimi bitmeyen bir kitap ya da yol, haritasız bir yolculuk, bir yapboz olarak deneyimlerken, ayrıca dokuzuncu sınıf öğrencileri bilimin anlaşılmazlık yönünü daha çok vurgulamıştır. Sekizinci ve dokuzuncu sınıf öğrencileri benzer metaforlar kullanarak, bilim insanlarını kâşif olarak ve ayrıca çocuklara veya Google'a benzeterek tanımlamışlardır. Sekizinci sınıf öğrencileri fen bilimleri dersini bir deney ve yolculuk olarak ifade ederken, dokuzuncu sınıf öğrencileri fen bilimleri dersini bir evren ve deney olarak görmekte, aynı zamanda fen bilimlerini zor bir ders olarak deneyimlemişlerdir. Sekizinci ve dokuzuncu sınıf öğrencileri fen sınıfını bilgi dolu bir oda ve bir laboratuvar olarak tanımlarken, sadece dokuzuncu sınıf öğrencileri geleneksel bir fen bilimleri sınıfının özelliklerini tanımlamışlardır. Sekizinci ve dokuzuncu sınıf öğrencileri ideal fen bilimleri dersinin tanımlarken, pratik ve uygulamalı etkinlikleri içermesi, grup çalışmasının olması, farklı öğrenme yöntemlerinin kullanılması, sadece not almakla sınırlı kalmaması ve fen öğrenmenin daha eğlenceli ve zevkli olması gerektiğini; ayrıca ideal fen bilimleri sınıfının çok sayıda model, poster ve resim içermesi, yeterli sayıda pratik fen ekipmanına sahip olması, iyi organize edilmiş ve renkli olması gerektiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Science education occupies an important place in this era, and this includes improvements in knowledge and innovation. That is why many countries strive to improve the quality of their science education. Uncovering the thoughts, experiences and attitudes of students in terms of the concepts of science are quite significant in determining the level of science education. The thoughts and experiences of students in the UK on these concepts and their descriptions of the ideal science lesson and classroom are uncovered in this research. This research is an example of a phenomenological qualitative study, and the participants were selected using a purposive sampling strategy. Data was collected on the use of metaphor among 140 year eight and year nine students in the 2015-2016 academic year. According to the findings, year eight and year nine students describe the concepts of science with similar wording, but place emphasis on different expressions. Year eight and year nine students experience science as a never-ending book or road, a journey without a map, and a jigsaw puzzle, and also year nine students emphasise more the aspect of the incomprehensibility of science. Year eight and year nine students used similar metaphors to describe scientists as explorers, and also as being like children, or like Google. Whilst year eight students expressed a science lesson as an experiment and a journey, year nine students saw a science lesson as a universe and an experiment, and also they experienced science as a difficult subject. Year eight and year nine students described the science classroom as a room full of knowledge and a laboratory, however year nine students highlighted the aspects of a traditional science classroom. Year eight and year nine students gave descriptions of the ideal science lesson, saying that it should have practical and hands-on activities and group working, should use different ways of learning, should not be restricted to taking notes, and that it should be more fun and enjoyable to learn science, and also the ideal science classroom should have lots of models, posters, and pictures, enough practical science equipment, and should be well-organised and colourful.