Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan bireylere uygulanan akupresürün dispne ve anksiyete düzeyine etkisi
Effect of acupressure on dyspnea and anxiety in individuals with COPD
- Tez No: 945565
- Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL KARADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma KOAH'lı bireylere uygulanan akupresürün dispne ve anksiyete düzeyine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran 30 müdahale ve 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Hasta Tanıtım Formu, Modifiye Borg Dispne Skalası (MBS), Medical Research Council (MRC) Dispne Skalası, Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Hasta İzlem Çizelgesi kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubundaki bireylere bir ay boyunca, haftada beş gün, günde bir kez, toplam 20 seans akupresür uygulanmıştır. Akupresür uygulaması LI4, HT7, LU1, ST36 akupresür noktalarına (simetrik noktalar dahil) ikişer dakika olmak üzere toplam 16 dk sürmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of acupressure applied to individuals with COPD on dyspnea and anxiety. A total of 60 patients, 30 in the intervention group and 30 in the control group, were included in the study from the Chest Diseases outpatient clinics of Ömer Halisdemir Education and Research Hospital. Data of the study were collected using the Patient Identification Form, Modified Borg Dyspnea Scale (MBS), Medical Research Council (MRC) Dyspnea Scale, Beck Anxiety Inventory (BAI) and Patient Follow-up Schedule. Acupressure was applied to individuals in the intervention group once a day, five days a week for one month, for a total of 20 sessions. Applications lasted 16 minutes in total for two minutes on the acupressure points LI4, HT7, LU1, ST36 (including symmetrical points).