Tuğla tozu katkılı beyaz çimentolu kompozitlerin mekanik ve durabilite özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 710005
  2. Yazar: MAHMOOD ANWAR SHAKER ALCHARCHAFCHE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUKHALLADM OHAMMAD MAWLOD AL-MASHHADANI, DR. YURDAKUL AYGÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışması, tuğla tozu atığının kısmen karışıma dahil edildiği Beyaz Çimento harcının özelliklerinde meydana gelen değişiklikleri incelemeyi amaçlamaktadır. Beyaz Çimentoya %5, %10 ve %15 oranlarındaki tuğla tozu ikameleri yapılmış olup, ayrıca %0,4 oranında lif katkıları (pirinç kaplı çelik lifler, zikzaklı çelik lifler ve bazalt lifler) eklenmiştir. Kullanılan karışımların avantaj ve dezavantajlarını doğrulamak maksadıyla bu numunelerin basınç dayanımı ve eğilme dayanımı araştırılmıştır. Ayrıca 90 gün sonra numunelere yüksek sıcaklık, donma-çözülme ve sülfat etkileri uygulanmış ve fiziksel ve mekanik özelliklerindeki değişiklikler araştırılmıştır. Genel olarak, sonuçlar; tuğla tozunun ilave edilmesinin, karışımın basınç ve eğilme dayanımını artıracağını, bu yüzden kullanılmasının faydalı olacağını, ancak -karışımın homojenliğine zarar vermemek ve basınç ve eğilme dayanımının azalmaması adına- ilave oranının %5 ile sınırlı tutulmasının uygun olacağını göstermektedir. Lifli serilerde sonuçların olumlu yönde iyileşeceği görülmüştür. En yüksek artışların zikzaklı çelik liflerde olduğu görülürken en düşük artışların pirinç kaplı çelik liflerde olduğu görülmüştür. Durabilite testlerinden sonraki sonuçlarda azalmalar görülürken sonuçların sıralaması durabilite testleri öncesine paralellik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to examine the changes in the properties of White Cement mortar in which the brick dust waste was partially included in the mixture. Brick powder substitutes of 5%, 10% and 15% were made into White Cement, and fiber additives (crimped steel fibers, copper coated steel fibers and basalt fibers) were added at the rate of 0.4%. In order to verify the advantages and disadvantages of the mixtures used, the compressive strength and flexural strength of these samples were investigated. In addition, after 90 days, high temperature, freeze-thaw and sulfate effects were applied to the samples and the changes in their physical and mechanical properties were investigated. In general, the results; It showed that the addition of brick powder will increase the compressive and flexural strength of the mixture, therefore it will be beneficial to use it, but it would be appropriate to limit the addition rate to 5% in order not to damage the homogeneity of the mixture and not to decrease the compressive and flexural strength. It has been observed that the results will improve positively in fibrous series. The highest increases were observed in crimped steel fibers, while the lowest increases were observed in crimped steel fibers. While decreases were observed in the results after the durability tests, the order of the results showed parallelism before the durability tests.