Sarkopenili yaşlılarda holistik grup egzersiz programının kas kalınlığı ve fiziksel performans üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of holistic group exercise program on muscle thickness and physical performance in older adults with sarcopenia
  1. Tez No: 945581
  2. Yazar: KÜBRA TUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZEHAT ÖZGÜL ÜNLÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmamız, sarkopenili yaşlılarda holistik grup egzersiz programının kas kalınlığı, fiziksel performans, kas kuvveti ve beslenme üzerine etkilerini incelemek amacıyla randomize kontrollü olarak planlandı. Katılımcılar, egzersiz (n=15) ve kontrol (n=15) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Egzersiz grubuna holistik temelli grup egzersiz programı haftada 3 gün ve 12 hafta boyunca uygulandı. Kontrol grubu rutin alışkanlıkları ve beslenme programlarına devam etti. Her iki grubun tedavi öncesi ve sonrası değerlendirmeleri yapıldı. Kas kalınlığı ultrason ile, fiziksel performans Kısa fiziksel performans bataryası (KFPB), Zamanlı kalk yürü testi (ZKYT) ve Berg denge ölçeği ile, kas kuvveti Jamar el dinamometresi ve sandalyede otur kalk testi ile, beslenme Mini nütrisyonel değerlendirme testi (MNDT) ile değerlendirildi. Tedavi sonunda, egzersiz grubunun kas kalınlığı, kavrama kuvveti, sandalyede otur kalk testi skoru, ZKYT skoru, KFPB skoru, Berg denge ölçeği puanı ve MNDT anket skorunun, tedavi öncesine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu görüldü (p0.05).
Özet (Çeviri)
Our study was planned as a randomized controlled study to examine the effects of a holistic group exercise program on muscle thickness, physical performance, muscle strength and nutrition in elderly people with sarcopenia. Participants were divided into two groups exercise (n=15) and control (n=15). A holistic-based group exercise program was applied to the exercise group 3 days a week and for 12 weeks. The control group continued their routine habits and nutrition programs. Both groups were evaluated before and after the treatment. Muscle thickness was evaluated with ultrasound, physical performance with Short physical performance battery (SPPB), Timed up and go test (TUG) and Berg balance scale, muscle strength with Jamar hand dynamometer and chair sit-stand test and nutrition with Mini Nutritional Assessment Test (MNA). At the end of the treatment, muscle thickness, grip strength, chair sit-stand test score, TUG score, SPPB score, Berg balance scale score, and MNA questionnaire score of the exercise group were found to be statistically significantly higher compared to pre-treatment (p0.05).