9-18 yaş grubu çocuklarda cerrahi dren çekilmesi sırasında buz paketi ve ılık jel ped kullanımının çocuğun ağrı, anksiyete düzeyi ve fizyolojik parametrelerine etkisi
The effect of ice pack and lukewarm gel pad use on pain, anxiety level and physiological parameters of the child during surgical drain removal in children aged 9-18 years
- Tez No: 945611
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU SÖNMEZ DÜZKAYA, DOÇ. DR. ATİYE KARAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Pediatric Surgery, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, 9-18 yaş grubu çocuklarda, cerrahi dren çekilmesine bağlı oluşan ağrı ve anksiyetenin yönetiminde buz paketi ve ılık jel ped uygulamasının etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Araştırma, Temmuz 2024-Nisan 2025 tarihleri arasında Adana Şehir Hastanesi, çocuk cerrahi servisinde yatmakta olan, major abdominal cerrahi sonrası cerrahi drenaj sistemi ile takip edilen 9-18 yaş arası çocuklar ile yapıldı. Araştırmanın örnekleminde toplam 99 çocuk (buz paketi uygulanan 33 çocuk, ılık jel ped uygulanan 33 çocuk, kontrol grubu, 33 çocuk) yer aldı. Buz paketi grubunda yer alan çocukların dren giriş bölgesinin etrafı soğuk buz paketleri ile soğutuldu. Ilık jel ped grubunda yer alan çocukların ise dren etrafını komple sarabilecek formda bulunan oda sıcaklığında bekletilmiş jel pedler kullanıldı. Kontrol grubunda yer alan çocuklara ise herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Araştırmanın verilerinin toplanması amacıyla, Tanıtıcı Bilgi Formu, Sayısal Ağrı Ölçeği, Vital Bulgu Takip Formu, Çocuklar İçin Durumluk Anksiyete Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizinde uygun istatistiksel analizler kullanıldı. İşlem öncesi dönemde çocukların ağrı ve anksiyete puanları açısından gruplar arası fark saptanmadı (p>0,05). İşlem sırası ve sonrası ağrı; işlem sonrası anksiyete ölçümlerinde ise gruplar arası anlamlı fark olduğu görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of ice pack and lukewarm gel pad on pain and anxiety during surgical drain removal in children aged 9–18 years. The study included children with surgical drains who were treated in the pediatric surgery unit of Adana City Hospital between July 2024 and April 2025. The study sample comprised 99 children (33 with ice packs, 33 with lukewarm gel pads, and 33 in the control group). In the ice pack group, the area around the drain entry site was cooled using ice packs. In the lukewarm gel pad group, gel pads kept at room temperature and able to wrap around the drain completely were used. The control group received no intervention. Data were collected using the“Descriptive Information Form,”“Numerical Pain Scale,”“Vital Signs Follow-up Form,”and“State Anxiety Scale for Children.”The data were analyzed using appropriate statistical methods. There was no significant difference between the groups in pain and anxiety scores before the procedure (p>0.05). However, a significant difference was found between the groups in intra- and post-procedural pain and post-procedural anxiety levels (p0.05).