Acil servise başvuran üst GİS kanamalı hastalarda USG ile mini fluid challange uygulamasının mortalite üzerine etkisi
The effect of ultrasonography and mini fluid challenge on mortality in patients with upper GIS bleeding presenting to the emergency department
  1. Tez No: 945612
  2. Yazar: İLKER ÇERMİKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN ALATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Acil servise başvuran üst gastrointestinal sistem kanaması(üst GİS) olan hastalarda erken dönemde, güvenli, non-invaziv bir yöntem olan ultrasonografi (USG) yardımıyla sol ventrikül outflaw tract velocity time integral (LVOT VTI) hesaplayarak erken dönemde üst GİS kanamalı hastalarda mortaliteyi öngörmek için yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 15.02.2024-15.02.2025 tarihleri arasında Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi acil servisine üst gastrointestinal kanaması ile başvuran hastalar dâhil edilmiştir. Olgular prospektif olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to predict mortality in patients with upper gastrointestinal bleeding (UGIB) in the early period by calculating the left ventricular outflow tract velocity time integral (LVOT VTI) using ultrasonography (USG), a safe and non-invasive method, in the early period in patients presenting to the emergency department with upper gastrointestinal bleeding. Materials and Methods: Patients who presented to the emergency department of Balıkesir University Health Practice and Research Hospital with upper gastrointestinal bleeding between 15.02.2024 and 15.02.2025 were included in our study. Cases were examined prospectively.