Çocuklarda tonsil ve/veya adenotonsiller hipertrofinin işitsel ve bilişsel fonksiyonlar üzerine etkisinin odyolojik test bataryası ve işitsel uyarılmış potansiyeller (P300) ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of tonsil and/or adenotonsillar hypertrophy on auditory and cognitive functions in children using audiological test battery and auditory evoked potentials (P300)
  1. Tez No: 945631
  2. Yazar: BARIŞ ŞAPCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MANSUR DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Tonsil ve/veya adenotonsiller hipertrofisi olan çocuklarda tonsillektomi ve/veya adenotonsillektominin bilişsel fonksiyonlar, işitme düzeyleri ve horlama üzerine etkisini prospektif olarak çeşitli odyolojik (akustik immitansmetri, saf ses odyometri, otoakustik emisyon) ve elektrofizyolojik yöntemler (işitsel beyin sapı cevapları, P300) kullanılarak araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu prospektif çalışmada 6-12 yaş arası hastalardan değerlendirmeler sonrasında tonsillektomi ve/veya adenotonsillektomi operasyonu kararı alınan bireyler üzerinden gerçekleştirildi. 27 bireyde operasyon öncesi ve sonrasında semptom değerlendirilmesi, horlama skoru skalası, tonsil ve adenoid boyutu değerlendirilmesi, odyolojik test bataryası testleri (akustik immitansmetri, saf ses odyometri, otoakustik emisyon, işitsel beyin sapı cevapları) ve bilişsel fonksiyonu değerlendirmek için P300 testi uygulandı. 36 sağlıklı çocuğa ise fizik muayene ve odyolojik test bataryası testleri ve P300 testi yapıldı. Operasyon sonrası ölçümler 30. Günde aynı araştırmacılar tarafından yapıldı. Bulgular: Deney grubunda yer alan 27 olgunun yaş ortalaması 8,33 ±1,88 yıl idi. Kontrol grubunda yer alan 36 olgunun ise yaş ortalaması 8,28 ±1,63 yıl idi. Kontrol grubu ile deney grubunun cinsiyet ve yaş dağılımları benzerdi. Operasyon öncesinde hastalarda en çok ağız açık uyuma ve horlama semptomu olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim was to investigate the effects of tonsillectomy and/or adenotonsillectomy on cognitive functions, hearing levels and snoring in children with tonsil and/or adenotonsillar hypertrophy using various audiological (acoustic immittancemetry, pure tone audiometry, otoacoustic emission) and electrophysiological methods (auditory brainstem responses, P300) prospectively. Material and Methods: This prospective study was conducted on patients aged 6-12 who were evaluated and who were decided to undergo tonsillectomy and/or adenotonsillectomy. In 27 individuals, pre- and post-operative symptom evaluation, snoring questionnaire score, tonsil and adenoid size evaluation, audiological tests (acoustic immittancemetry, pure tone audiometry, otoacoustic emission, auditory brainstem responses) and P300 test were applied to evaluate cognitive function. 36 healthy children underwent physical examination, audiological tests and P300 test. Post-operative measurements were performed by the same researchers on the 30th day. Results: The mean age of 27 cases in the experimental group was 8.33 ±1.88 years. The mean age of 36 cases in the control group was 8.28 ±1.63 years. The gender and age distributions of the control group and the experimental group were similar. Before the operation, the most common symptoms in the patients were found to be sleeping with the mouth open and snoring.