Bir üçüncü basamak eğitim ve araştırma hastanesi tıbbi mikrobiyoloji laboratuvarı'nda 2021-2024 yılları arasında saptanan Salmonella izolatlarının serotip dağılımı ve antibiyotikduyarlılıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of serotype distribution and antibiotic susceptibilities of Salmonella isolates detected between 2021 and 2024 in the clinical microbiology laboratory of a tertiary care training and research hospital
- Tez No: 945632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL HOŞBUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı'nda 2021-2024 yılları arasında klinik örneklerden izole edilen Salmonella suşlarının serotip dağılımları ile antibiyotik direnç durumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya dahil edilen 420 Salmonella izolatının tanımlama işlemleri MALDI-TOF MS ile gerçekleştirilmiş ve serotiplendirme lam aglütinasyon yöntemi ile yapılmıştır. Antibiyotik duyarlılık testleri Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi ile değerlendirilmiştir. Pefloksasin dirençli izolatlara siprofloksasin gradiyent difüzyon testi (E-test) uygulanmıştır. Sonuçlar EUCAST sınır değerlerine göre değerlendirilmiştir. Bulgular: İzolatların serotip dağılımları; %54'ü (n=227) S. Enteritidis, %9,3'ü (n=39) S. Typhimurium, %4,3'ü (n=18) S. Choleraesuis, %2,6'sı (n=11) S. Typhi, %2,6'sı (n=11) S. Paratyphi B, %2,1'i (n=9) S. Gallinarum ve %0,5'i (n=2) S. Paratyphi A olarak belirlenmiştir. Antibiyotik direnç oranları siprofloksasin için %14,1 (59/419), ampisilin için %7,1 (30/420), trimetoprim-sülfametoksazol için %2,1 (9/420), azitromisin için %3 (4/132) ve seftriakson için %2,5 (5/198) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate serotype distribution and antibiotic resistance profiles of Salmonella isolates recovered from clinical specimens at the Medical Microbiology Laboratory of Gülhane Training and Research Hospital between 2021 and 2024. Materials and Methods: A total of 420 Salmonella isolates were included. Identification was performed using MALDI-TOF MS, and serotyping was conducted via slide agglutination. Antimicrobial susceptibility was assessed using the Kirby-Bauer disk diffusion method. Isolates resistant to pefloxacin were further tested by ciprofloxacin gradient diffusion test (E-test). Results were interpreted according to EUCAST breakpoints. Results: The serotype distribution was as follows: S. Enteritidis 54% (n=227), S. Typhimurium 9.3% (n=39), S. Choleraesuis 4.3% (n=18), S. Typhi 2.6% (n=11), S. Paratyphi B 2.6% (n=11), S. Gallinarum 2.1% (n=9) and S. Paratyphi A 0.5% (n=2). Antibiotic resistance rates were 14.1% for ciprofloxacin (59/419), 7.1% for ampicillin (30/420), 2.1% for trimethoprim-sulfamethoxazole (9/420), 3% for azithromycin (4/132) and 2.5% for ceftriaxone (5/198).