Innovating digital storytelling: Strategies and challenges in narrative construction with contemporary VR
Dijital hikâye anlatımında yenilikler: Modern VR teknolojisi ile anlatı inşa etmede stratejik yaklaşımlar ve karşılaşılan zorluklar
- Tez No: 945636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN ŞAFAK DİKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu çalışma, VR (Sanal Gerçeklik) teknolojisi ile anlatılan hikâyelere odaklanmakta ve bu anlatı pratiğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Odak noktası, 2010 yılı sonrası gelişmelerle yaygınlaşan çağdaş VR teknolojisidir. Çalışmada, VR, hem somut bir teknoloji hem de kültürel tahayyüllerle şekillenen bir mecra olarak kavramsal ve tarihsel bir bağlam içinde ele alınmaktadır. Bu bağlamda, 2010 yılı öncesinde VR'ın çoğunla gerçekliği yüksek doğrulukla taklit etmeye yönelik bir simülasyon teknolojisi olarak değerlendirildiği görülmüştür. Bu çıkarım doğrultusunda, çağdaş VR, gerçekliğin simülasyonunu aşan anlatı olanaklarıyla dışavurumcu bir mecra olarak yeniden konumlandırılmıştır. Vurgulanan savı temellendirmek amacıyla dijital anlatı yaklaşımı benimsenmiş; bu çerçevede VR hikâyeleri alanı haritalandırılarak 75 örnek hikâye tespit edilmiştir. Belirlenen hikâyeler, farklı türlere ayrılarak sınıflandırılmış ve dokuz farklı tipoloji geliştirilmiştir. Her bir tipoloji, Etkileşimli Dijital Anlatı (IDN) yaklaşımıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, VR anlatılarının ve etkileşim biçimlerinin hem çeşitli olduğunu hem de yüksek bir yaratıcılık potansiyeli taşıdığını göstermektedir. Bu potansiyel, VR'ın sunduğu imkânların yenilikçi kullanımlarıyla ortaya çıktığı kadar, teknolojik kısıtların şekillendirici etkisiyle de belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the field of VR storytelling, focusing on developments post-2010s, with contemporary consumer VR as the focus. By situating VR within its conceptual and historical contexts, which contribute to its construction as both a tangible technology and a space for imaginaries, this study argues, that prior to the 2010s, VR was primarily regarded as a technology aimed at simulating reality with high fidelity. Building on this, contemporary VR is positioned as an expressive tool, with affordances that extend beyond mere simulation of reality. To support this argument, a narrative approach focused on digital methods of storytelling is embraced. The field of VR storytelling is mapped out, resulting in the identification of 75 stories. The identified stories are categorized into typologies. Each typology is analyzed by adopting an Interactive Digital Narrative (IDN) approach. The results of the study show that VR narratives and interaction modes are diverse, possessing expressive potential. This potential is shaped both by the creative uses of VR's affordances and by the technological constraints it imposes.