Sürülebilir kabak çekirdeği kremsı formülasyonun geliştirilmesi ve farklı tariflerde kullanım olanaklarının araştırılması
Development of spreadable pumpkin seed cream formulation and research of its use possibilities in different recipes
- Tez No: 945635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ DEMİR ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gastronomide ürün geliştirme; tüketici ihtiyaçlarına ve trendlere uyum sağlamak, yenilikçi lezzetler sunmak ve sürdürülebilir malzemeler kullanarak marka değerini artırmak için kritik bir süreçtir. Doğru ürün geliştirme, müşteri deneyimini zenginleştirir, sadakat oluşturur ve sektörde farklılaşmayı sağlayarak rekabet avantajı yaratır. Aynı zamanda kültürel mirası modern tekniklerle harmanlamak, gastronomi endüstrisinin dinamik evrimine katkıda bulunmaktadır. Gastronomi alanındaki ürün geliştirme çalışmaları her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Özellikle son dönemde yöresel ürünlerin gastronomideki öneminin artması, bu ürünlere odaklanan geliştirme çalışmalarını ön plana çıkarmaktadır. Coğrafi işaretli yöresel ürünlerin katma değerinin artırılarak yeni kullanım alanlarına kavuşturulması ise bölgesel ekonomiye önemli bir katkı sunar. Nevşehir kabak çekirdeğinin tanınırlığını artırdığını, pazardaki rekabet gücünü yükselttiğini ve ekonomik değerini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Bu bağlamda, coğrafi işaret ile tescillenen Nevşehir kabak çekirdeğinin ticari değerini artırmak ve sürdürülebilirliğine katkı sağlamak amacıyla kullanım alanlarının çeşitlendirilmesi hedeflenmektedir. Araştırma kapsamında, kabak çekirdeğinin farklı kullanım potansiyellerinin ortaya konması ve ürün çeşitliliği açısından yeni bir üretim alanı oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışmada, Nevşehir ve çevresinde yoğun olarak üretilen coğrafi işaretli Nevşehir kabak çekirdeğinin gastronomideki kullanımını yaygınlaştırmak için kabak çekirdeği kreması formülasyonu geliştirilmiştir. Üç farklı üründe (Ürgüp Baklavası, Katmer ve Milföy Pastası) beş farklı Konsantrasyonla hazırlanan kremalar, 60 katılımcı ile gerçekleştirilen duyusal analizlerle değerlendirilmiş; her bir ürün için en beğenilen ve en az beğenilen belirlenmiştir. Duyusal analiz sonuçlarına genel olarak bakıldığında en beğenilmeyen konsantrasyonun 3 farklı üründe de K 5 (%0 kabak çekirdeği kreması) olduğu tespit edilmiştir. Genel olarak, %50 ve üzeri kabak çekirdeği kreması içeren konsantrasyonların panelistler tarafından daha çok beğenildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Product development in gastronomy is a critical process to adapt to consumer needs and trends, offer innovative flavors and increase brand value by using sustainable materials. Correct product development enriches customer experience, creates loyalty and creates competitive advantage by differentiating in the sector. At the same time, blending cultural heritage with modern techniques contributes to the dynamic evolution of the gastronomy industry. Product development studies in the field of gastronomy are gaining more and more importance every day. Especially in recent times, the increasing importance of local products in gastronomy brings development studies focusing on these products to the forefront. Increasing the added value of local products with geographical indications and providing them with new areas of use makes a significant contribution to the regional economy. It shows that Nevşehir pumpkin seeds increase their recognition, increase their competitiveness in the market and positively affect their economic value. In this context, it is aimed to diversify the areas of use in order to increase the commercial value of Nevşehir pumpkin seeds registered with geographical indication and contribute to their sustainability. Within the scope of the research, it was aimed to reveal the different usage potentials of pumpkin seeds and to create a new production area in terms of product diversity. In the study, a pumpkin seed cream formulation was developed to popularize the gastronomy use of Nevşehir pumpkin seeds with geographical indication, which are intensively produced in Nevşehir and its surroundings. Creams prepared with five different concentrations in three different products (Ürgüp Baklava, Katmer and Puff Pastry) were evaluated with sensory analyses performed with 60 participants; the most liked and least liked for each product were determined. When the sensory analysis results were examined in general, it was determined that the least liked concentration was K 5 (%0 pumpkin seed cream) in all 3 different products. In general, it was observed that concentrations containing 50% and above pumpkin seed cream were more liked by the panelists.